Hakerzy włamali się do programu CCleaner

opublikowano: 18-09-2017, 11:17
aktualizacja: 18-09-2017, 11:18

W darmowym programie CCleaner, należącym do brytyjskiej spółki Piriform, hakerzy umieścili narzędzia, które pozwalają im przejąć kontrolę nad milionami komputerów, donosi Reuters powołując się na informacje z Talos, oddziału Cisco.

CCleaner jest pobierany na komputery osobiste i urządzenia z systemem Android nawet 5 mln razy w tygodniu, podkreśla agencja. Oprogramowanie pozwalające optymalizować komputer jest wykorzystywane przez ok. 130 mln ludzi na świecie, informował Piriform, który w lipcu został przejęty przez czeski Avast.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Zainfekowane” są wersje CCleaner pobierane w sierpniu, poinformowali eksperci z Talos. Piriform potwierdził to na blogu wskazując, że chodzi o dwa programy wypuszczone w sierpniu. Doradził użytkownikom CCleaner v5.33.6162 i CCleaner Cloud v1.07.3191 aby ściągnęli nowe wersje oprogramowania, pisze Reuters.

Piriform ujawnił, że Avast odkrył atak już 12 września. Tego samego dnia została udostępniona „niezainfekowana” wersja CCleaner, „czysta” wersja CCleaner Cloud pojawiła się 15 września, donosi agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Hakerzy włamali się do programu CCleaner