Hałas groźny prawie tak jak smog

opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Na brak ciszy narzeka co trzeci badany. Jak mogą im pomóc pracodawcy?

W pierwszym półroczu 2018 r. Kowalscy spędzili na L4 prawie 87 mln dni, o ponad 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2017 — wynika z danych ZUS. Jednym z powodów absencji chorobowych są biura, z których tylko 2 proc. spełnia wymogi ergonomii. Problemem są niewygodne fotele, złe oświetlenie, brak prywatności i zieleni czy szwankująca klimatyzacja. Ale nie tylko. Coraz częściej przeszkadza nam również hałas, który zaraz po smogu jest największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia i życia człowieka.

Na brak komfortu akustycznego skarży się co trzeci badany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Przy dłuższym przebywaniu w zgiełku efektywność spada o 66 proc. Kakofonia dźwięków jest przyczyną zachorowań ponad 100 mln Europejczyków rocznie.

— Hałas może powodować pogorszenie i utratę słuchu, ale wywołuje także zaburzenia snu i koncentracji, zmniejsza wydolność intelektualną, skutkuje rozdrażnieniem, bólami głowy, niepokojem i zaburzeniami orientacji przestrzennej — mówi dr Grażyna Bartnik, specjalista audiolog i foniatra.

Hałas doskwiera przede wszystkim pracownikom fizycznym,bo pełno go w zakładach produkcyjnych, ale często doskwiera też w gospodarstwach rolnych, ogrodnictwie, sadownictwie i leśnictwie. Dlatego np. Husqvarna za punkt honoru obrała sobie produkcję jak najcichszych maszyn, urządzeń i akcesoriów. Traktuje to jako element swojej społecznej odpowiedzialności. Ostatnio spółka zainicjowała kampanią „Umówmy się na ciszę”, mającą zredukować decybele w naszym otoczeniu. Firma zachęca właścicieli przydomowych ogrodów, ale i firmy zajmujące się zielenią w miastach, do korzystania ze sprzętu akumulatorowego, który oferuje większy komfort akustyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu