Na koniec 2003 r. w Polsce było zarejestrowanych 3,5 mln małych i średnich firm.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z Ministerstwem Gospodarki i Pracy opracowały „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2002-03”.
Coraz więcej MSP
W 2002 r. liczba aktywnych małych i średnich firm, po okresie dwuletniego spadku, wzrosła o 4,7 proc. Podobnie było w roku 2003. Liczba przedsiębiorstw aktywnych i nieaktywnych na koniec roku sięgnęła 3,5 mln.
Wśród nowych firm, podobnie jak w latach poprzednich, przeważała działalność handlowa, drugie pod względem popularności są usługi. To tendencja charakterystyczna dla krajów rozwiniętych gospodarczo, należy więc oczekiwać jej utrzymania.
Aż 25 proc. nowych przedsiębiorstw powstawało w województwach mazowieckim i śląskim. Pod względem liczby firm na 1 tys. mieszkańców przoduje zachodniopomorskie (10) i pomorskie (9). Na drugim biegunie są regiony wschodnie.
Bariery rozwoju
Badania potwierdziły, że najtrudniej przetrwać pierwszy rok działalności. Fiasko ponosi w tym okresie około 40 proc. firm. Najczęściej porażką kończyła się działalność przedsiębiorstw handlowych, hoteli i restauracji.
Najczęściej wskazywany jako bariera rozwoju był popyt. Znacznie wzrósł odsetek firm, dla których najistotniejszy jest brak dostępu do kredytów.



