Czytasz dzięki

Handel uodpornił akcje na skok notowań ropy

Marek Druś
opublikowano: 06-06-2008, 00:00

Indeksy amerykańskich rynków akcji mocno poszły w górę mimo prawie 5-procentowego wzrostu notowań ropy, które dotarły do najwyższego poziomu od 28 maja. Taka odporność była zasługą wiadomości przekazanych przez detalistów.

Wal-Mart Stores i Costco Wholesale poinformowały o większej niż oczekiwano sprzedaży w maju. To obudziło nadzieję, że pieniądze oddane konsumentom w ramach pakietu stymulacyjnego nie zostały pożarte przez rekordowe ceny paliw. Dodatkowym pozytywnym sygnałem był większy niż oczekiwano spadek liczby tzw. nowych bezrobotnych, co uznano za dobry sygnał przed piątkowym raportem o sytuacji na rynku pracy w maju.

Mocno wzrósł indeks Morgan Stanley Cyclical, w którego skład wchodzą spółki najmocniej uzależnione od cyklu koniunkturalnego. O tym, jak wielki optymizm panował na rynkach, świadczą duże wzrosty notowań MBIA i Ambac, największych gwarantów emisji obligacji. Standard&Poor’s obniżył w czwartek rating dla obu firm, co nie tak dawno wywołałoby wyprzedaż akcji spółek finansowych.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane