Handel z Unią w nowej ustawie

Jerzy Martini, Krzysztof Nędzyński
07-04-2004, 00:00

Przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę m.in. na powstanie obowiązku podatkowego.

1 maja znikną granice celne między Polską a państwami UE i przywóz towarów nie będzie już kwalifikowany jako import, ale wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Zgodnie z art. 9 nowej ustawy VAT, WNT to nabycie prawa do dysponowania jak właściciel towarami przywiezionymi do Polski z państwa UE. Nie musi to oznaczać przeniesienia prawa własności. Ponadto nie każdy przywóz w ramach działalności gospodarczej będzie zaliczał się do takich transakcji.

Co do zasady WNT jest związane z nabyciem przez podatnika w Polsce towarów od podatnika w innym państwie Unii. Za taką transakcję uznaje się jednak również m.in. przemieszczenie do Polski towarów, jeśli przywozu dokonał ten sam podatnik w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Zasady opodatkowania

Zgodnie z art. 29 ustawy, podstawą opodatkowania w WNT jest kwota należna dostawcy. Obejmuje ona również koszty dodatkowe, takie jak transport, jeśli dostawca je odrębnie naliczy.

Wiele wątpliwości budzi zagadnienie powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 20 ustawy z tytułu WNT powstaje on 15 dnia miesiąca po miesiącu otrzymania towaru. Jednak jeśli dostawca z państwa UE wystawi fakturę przed tym terminem, obowiązek powstaje z tą chwilą.

Oznacza to w praktyce, iż w przypadku dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu z innego państwa UE, podatnik powinien za każdym razem otrzymywać informacje o terminie wystawienia faktury.

Przypuśćmy, że podatnik otrzymał dostawę 28 maja. Nie wpływa jednak faktura. 25 czerwca podatnik składa deklarację VAT-7 za maj nie uwzględniając tej dostawy (zamierzając rozpoznać WNT 15 dnia miesiąca po dostawie, czyli w rozliczeniu za czerwiec). Po złożeniu deklaracji podatnik otrzymuje w końcu fakturę i to wystawioną w maju. Okazało się więc, że powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu WNT w maju i uwzględnić transakcję w deklaracji 25 czerwca. Konieczna będzie korekta deklaracji za maj.

Nowe obowiązki

Przed pierwszą WNT podatnicy muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne pozwalające na rejestrację. Zgodnie z art. 106 ust. 7, podatnicy zobowiązani są też wystawiać faktury wewnętrzne w przypadku WNT (ewentualnie zbiorczą za okres rozliczeniowy).

Art. 100 ustawy nakłada także obowiązek wykazywania wartości przywożonych do Polski towarów w informacji podsumowującej. Należy je złożyć w urzędzie skarbowym do 25 dnia miesiąca po zamknięciu kwartału. Podatnik będzie również musiał wykazać przewóz w deklaracji Intrastat składanej do urzędu celnego.

Ze względu na obowiązki statystyczne przedsiębiorcy muszą się zatem liczyć z większym nakładem pracy administracyjnej.

Z drugiej strony WNT jest zdecydowanie korzystniejsze, jeśli chodzi o przepływy pieniężne —podatek należny z tego tytułu rozlicza się w deklaracji VAT (a nie płaci w urzędzie celnym). W tej samej deklaracji (bądź za okres następny) wykazuje się też tę kwotę po stronie podatku naliczonego (chyba że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia). Efektywnie nic się więc nie płaci urzędowi skarbowemu.

Jerzy Martini menedżer

Krzysztof Nędzyński zespół podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Martini, Krzysztof Nędzyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Handel z Unią w nowej ustawie