Handel zagraniczny zarobił kolejnego plusa

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Od stycznia do maja tego roku Polska wyeksportowała towary wartości 88,9 mld EUR, a importowała równowartość 89,3 mld EUR — podaje GUS.

Od stycznia do maja tego roku Polska wyeksportowała towary wartości 88,9 mld EUR, a importowała równowartość 89,3 mld EUR — podaje GUS. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku eksport wzrósł o 6,1 proc., a import — o 7,9 proc. Saldo obrotów towarowych za okres styczeń-maj było ujemne, ale deficyt spadł z 0,7 mld EUR za okres styczeń-kwiecień, do 0,4 mld EUR. Specyfika danych GUS-u nie pozwala na podanie na tej podstawie precyzyjnych wartości za maj, bo dane publikowane wcześniej są korygowane w miarę napływu dokumentów. Eksperci z GUS-u rozwiewają jednak wątpliwości co do znaków przy miesięcznych saldach.

„W okresie styczeń-maj w handlu zagranicznym zanotowano ujemne saldo, przy czym w kwietniu i maju saldo było dodatnie” — czytamy w najnowszej publikacji.

Ostatnie dane bilansu płatniczego NBP za kwiecień (tu rozbicie na poszczególne miesiące mamy podane na tacy) wskazują na nadwyżkę w handlu towarami wysokości 314 mln EUR. Dane za maj poznamy w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy