Handel zdominowały fuzje i wyniki

opublikowano: 03-02-2012, 00:00

ZAGRANICA

Europejskie giełdy poddawały się w czwartek przez godziny nerwowemu falowaniu. Dopiero dane z rynku pracy w USA i obiecujący początek handlu na Wall Street dodały skrzydeł kupującym.

Wiadomością dnia była informacja o rozmowach o przejęciu koncernu Xstrata, giganta surowcowego, przez Glencore International, największego na świecie tradera surowców. W reakcji na spekulacje o fuzji wartej nawet 80 mld USD cena akcji Xstrata spadała nawet o ponad 10 proc., oferenta zaś o ponad 5 proc., wspierając sektor wydobywczym.

Wzięciem cieszyły się akcje Novo Nordisk, światowego lidera w produkcji insuliny. Firma pochwaliła się kwartalnym zyskiem wyższym niż w IV kwartale 2010 r. i znacząco przebiła oczekiwania analityków. Z silnego, momentami ponad 16-procentowego wzrostu notowań mogli być zadowoleni posiadacze akcji Benetton Group. To efekt informacji, że rodzina Benetton, największy udziałowiec, przedstawiła propozycję odkupienia akcji, które nie są jeszcze w jej posiadaniu. Taniały akcje Deutsche Banku, który zaniepokoił rynek wiadomością o 76-procentowym spadku zysku w IV kwartale 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane