Hannigan: Facebook może być zagrożeniem dla demokracji

opublikowano: 07-12-2018, 12:35

Robert Hannigan, były szef brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ twierdzi, że bez ściślejszej kontroli Facebook może być zagrożeniem dla demokracji.

Hannigan twierdzi, że właściciel najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego był bardziej zainteresowany zarabianiem na danych użytkowników niż chronieniem ich prywatności.

- To nie jest rodzaj ciapowatej organizacji charytatywnej świadczącej bezpłatne usługi, to bardzo trudny międzynarodowy biznes i te duże firmy technologiczne są w istocie największymi na świecie graczami na rynku reklamy, to tam zarabiają miliardy. W zamian za usługi, które uznasz za przydatne, biorą twoje dane ... i wyciskają z nich każdą kroplę zysku – powiedział Hannigan w wywiadzie dla BBC Radio 4.

Zapytany, czy Facebook jest zagrożeniem dla demokracji, Hannigan powiedział: "Potencjalnie tak, myślę, że jest tak, jeśli nie jest kontrolowany i regulowany".

Były szef GCHQ podkreślił, że wielkie firmy technologiczne, szczególnie na rynkach gdzie mają monopol, nie są w stanie się zreformować.

- To musi przyjść z zewnątrz – powiedział Hannigan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu