Facebook zmienia swoje DNA

W zeszłym roku Mark Zuckerberg miał ambitny cel, bo chciał naprawić Facebooka. W tym roku przyznaje, że może to potrwać kilka lat.

Mark Zuckerberg, założyciel i prezes największego portalu społecznościowego na świecie znany jest publikowania swoich noworocznych celów. Kiedyś postanowił nosić krawat każdego dnia, czytać jedną książkę tygodniowo, czy nauczyć się języka mandaryńskiego.  

Zobacz więcej

Mark Zuckerberg

Bloomberg

Nawet to ostatnie wydaje się błahostką w porównaniu z zadaniem z zeszłego roku. Zuckerberg przypomina, że wyzwaniem na 2018 r. było skoncentrowanie się na najważniejszych kwestiach, z którymi mierzy się Facebook. Na liście są takie sprawy jak zapobieganie ingerencjom w czasie wyborów, powstrzymanie szerzenia mowy nienawiści i dezinformacji, upewnienie się, że użytkownicy mają kontrolę nad swoimi informacjami i dostarczenie usługi poprawiającej samopoczucie ludzi.    

- Jestem dumny z postępów, jakie poczyniliśmy w każdym z tych obszarów. Jesteśmy dziś zupełnie inną firmą niż w 2016 roku, a nawet rok temu. Zasadniczo zmieniliśmy nasze DNA, aby bardziej skupić się na zapobieganiu szkodom we wszystkich naszych usługach - pisze Mark Zuckerberg na Facebooku.  

Jeśli prześledzimy miniony rok, to zobaczymy, że Facebook uciekając przed jednym skandalem, szybko wpadał w kolejny. Magazyn „Wired” z przekąsem zauważa, że gigant mediów społecznościowych żonglował tak wieloma kryzysami, że pewnie czytelnicy zapomnieli o połowie z nich. Pismo przygotowało więc ściągę, na której jest 21 pozycji. 

Nie był to łaskawy rok dla Facebooka. Akcje spółki potaniały od stycznia o prawie 25 proc., kapitalizacja rynkowa spadła do 380 mld USD. Z majątku samego Zuckerberga wyparowało niespełna 20 mld USD, co czyni z niego lidera spadków w rankingu Bloomberg Billionaires Index. Jedno jest więc pewne: niezależnie od PR-owej gry, ten rok był trudną lekcją dla Zuckerberga i Facebooka.  

- Chcę wyraźnie podkreślić, że rozwiązanie tych kwestii to coś więcej niż jednoroczne wyzwanie. Ale w każdym z obszarów, o których wspomniałem, mamy teraz stworzone wieloletnie plany przebudowy naszych systemów i jesteśmy gotowi wykonać te plany działania - stwierdza Mark Zuckerberg.  

Szef portalu wymienia zasługi z mijającego roku, czyli reakcje na wspomniane kryzysy. To ulepszenie systemów identyfikacji fałszywych kont i skoordynowanych kampanii, stworzenie systemów sztucznej inteligencji, które usuwają treści związane z terroryzmem, czy mową nienawiści i potrojenie zespołu zajmującego się weryfikacją treści.  

Wpis miliardera na Facebooku zebrał w pierwszą dobę ponad 63 tys. pozytywnych reakcji (lajki, serduszka i wow) i został skomentowany 11 tys. razy. Poprzedni wpis Zuckerberg opublikował 11 grudnia. Później „New York Times” ujawnił najnowszy skandal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu