Facebook pracuje nad kryptowalutą

Największy portal społecznościowy na świecie pracuje nad cyfrową walutą, z której będzie można korzystać w aplikacji WhatsApp

Facebook pracuje nad stworzeniem kryptowaluty, dzięki której użytkownicy będą mogli przesyłać pieniądze za pośrednictwem aplikacji do wysyłania wiadomości WhatsApp, skupiając się przede wszystkim na rynku przelewów w Indiach — doniosła agencja informacyjna Bloomberg.

Dziennikarki Sarah Frier i Julie Verhage powołują się na swoich informatorów znających szczegóły sprawy. Według tych doniesień Facebook opracowuje tzw. stablecoin, czyli rodzaj cyfrowej waluty powiązanej z kursem dolara, co ma zminimalizować jej niestabilność.

Doniesienia narobiły trochę szumu na rynku, ale raczej nie są wielkim zaskoczeniem, bo takiego ruchu w zakresie usług finansowych spodziewano się już od jakiegoś czasu. W 2014 r. Facebook ściągnął do siebie Davida Marcusa, byłego prezesa PayPala, któremu powierzono opiekę nad aplikacją Messenger. W połowie bieżącego roku menedżer wziął jednak na swój warsztat wszystkie firmowe inicjatywy w zakresie blockchainu. Dane z portalu karierowego LinkedIn świadczą o tym, że w zespole jest już około 40 osób.

Facebook ma postawić na początku na Indie, gdzie bardzo popularna jest jego aplikacja WhatsApp. Z platformy korzysta tam ponad 200 mln osób, a Hindusi chętnie korzystają z przekazów pieniężnych. Aplikacja ma tam jednak także drugie oblicze i często oskarżana była o to, że służy jako narzędzie do rozsiewania tzw. fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, które czasem mogą prowadzić do zamieszek, linczów i przemocy.

To niejedyny problem Facebooka i jego założyciela oraz prezesa — Marka Zuckerberga. Cały rok to w zasadzie seria kolejnych skandali, które uderzały w największy portal społecznościowy. Ostatnio dziennik „The New York Times” doniósł, że Facebook udostępniał innym koncernom technologicznym, w tym Amazonowi i Netfliksowi, więcej danych, niż o tym zapewniał. Facebook zaprzecza tym informacjom, gazeta powołuje się jednak na wewnętrzne dokumenty koncernu. Koniec roku jest szansą do podliczenie przez Marka Zuckerberga jego majątku. Potentat rynku mediów społecznościowych jest liderem spadków, bo od stycznia jego majątek zmniejszył się o prawie 20 mld USD. Nadal jednak ma jednak aktywa warte ponad 50 mld USD i zajmuje siódme miejsce na liście bogaczy Bloomberg Billionaires Index.

Fortuna Zuckerberga ściśle powiązana jest z notowaniami Facebooka, którego kurs spadł od początku roku o 25 proc. Kapitalizacja rynkowa portalu sięga niespełna 386 mld USD. Prezes i jego ekipa chcieliby zapewne ten rok mieć już za sobą. Czy kolejny będzie lepszy?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy