Hansainvest zawitał do Warszawy

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Fundusz z grupy Signal Iduna kupił pierwszą nieruchomość w Polsce. To wybudowany przez Skanską biurowiec Atrium 2.

Niespełna dwa miesiące po oficjalnym oddaniu do użytku biurowiec Atrium 2, zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, zmienił właściciela. Szwedzka Skanska, która rozpoczęła budowę w 2014 r., za 88 mln EUR (około 390 mln zł) sprzedała go niemieckiemu funduszowi Hansainvest.

Niemiecki Hansainvest, w którym dyrektorem zarządzającym jest Nicholas Brinckmann, zainwestował w nieruchomości w kilkunastu krajach ponad 5 mld EUR, ale w Polsce wydał pieniądze po raz pierwszy, kupując za niespełna — w przeliczeniu — 400 mln zł nowy biurowiec w Warszawie.
Zobacz więcej

PIERWSZE KROKI:

Niemiecki Hansainvest, w którym dyrektorem zarządzającym jest Nicholas Brinckmann, zainwestował w nieruchomości w kilkunastu krajach ponad 5 mld EUR, ale w Polsce wydał pieniądze po raz pierwszy, kupując za niespełna — w przeliczeniu — 400 mln zł nowy biurowiec w Warszawie. ARC

— To nasza pierwsza inwestycja w Polsce. Liczymy na kolejne transakcje na tym perspektywicznym rynku — mówi Nicholas Brinckmann, dyrektor zarządzający Hansainvest. Nowy właściciel Atrium 2 to funduszowe ramię niemieckiej ubezpieczeniowej grupy Signal Iduna, która w Polsce prowadzi w ograniczonej skali działalność głównie w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych i turystycznych.

Hansainvenst zarządza aktywami o wartości ponad 24 mld EUR, z czego 5,3 mld EUR to nieruchomości, a reszta — papiery wartościowe i inwestycje alternatywne. Biurowiec Atrium 2, który liczy 15 kondygnacji nadziemnych, ma 20 tys. mkw. powierzchni najmu.

Biura wynajęły już w nim Credit Suisse, kancelaria DLA Piper, a także Bravura Solutions. — To projekt bardziej kameralny, o standardzie i estetyce porównywalnej z najlepszymi budynkami biurowymi w Europie — uważa Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Zgodnie z danymi firmy JLL, do końca trzeciego kwartału na stołeczny rynek trafiło prawie 380 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, co już sprawia, że to rekordowy rok — a w budowie jest jeszcze około 550 tys. mkw. Jednocześnie, ostatnich miesiącach popyt był wyższy niż podaż, więc na koniec września współczynnik pustostanów spadł do 14,6 proc.

W całym kraju w pierwszym półroczu łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce (biurowce, magazyny i galerie handlowe) przekroczyła 2 mld EUR, a JLL szacowało, że w ciągu całego roku wyniesie ok. 5 mld EUR, czyli mniej więcej tyle, co w 2015 r.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu