Hasco-Lek czeka na rządowy doping

opublikowano: 24-02-2015, 00:00

Farmaceutyczny koncern z Wrocławia chce wejść do legnickiej strefy, rozbudować zakłady i stworzyć ponad 100 etatów

Kolejna polska firma farmaceutyczna chce inwestować, korzystając ze zwolnień podatkowych. W ubiegłym roku spółka z grupy Polpharmy zdecydowała się na projekt za 266 mln zł w Ożarowie Mazowieckim na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teraz Hasco-Lek zapowiada inwestycję w legnickiej strefie.

Wejście do strefy będzie dla nas dopingiem do dalszego rozwoju. Dziś widzimy światełko w tunelu — mamy pozwolenia Siechnic i Wrocławia. Teraz czekamy na decyzję Ministerstwa Gospodarki — mówi Stanisław Han, prezes PPF Hasco-Leku.
Zobacz więcej

POŁOWA SUKCESU:

Wejście do strefy będzie dla nas dopingiem do dalszego rozwoju. Dziś widzimy światełko w tunelu — mamy pozwolenia Siechnic i Wrocławia. Teraz czekamy na decyzję Ministerstwa Gospodarki — mówi Stanisław Han, prezes PPF Hasco-Leku. [FOT. ARC]

— Po raz pierwszy staramy się o wejście do strefy ekonomicznej. Na razie mamy zgodę władz Wrocławia, a także Siechnic, gdzie uzyskaliśmy ją w 48 godzin. Teraz czekamy na zgodę Ministerstwa Gospodarki. Liczę, że ją dostaniemy. Dotychczas głównie zachodnie firmy korzystały z pomocy publicznej — podkreśla Stanisław Han, prezes i właściciel spółki.

Duże liczby

W ramach planu wejścia do strefy spółka zapowiedziała 50 mln zł inwestycji i 30 miejsc pracy. — To minimalne wartości, które na pewno przekroczymy. Zakładamy, że zatrudnienie będzie dużo większe, nie zmieści się w setce. Wartość inwestycji też raczej będzie większa — mówi Stanisław Han.

Skalę wzrostu firmy ilustruje liczbami.

— W ostatnich latach zainwestowaliśmy około 190 mln zł, sam zakład w Siechnicach kosztował 78 mln zł, a przez dziesięć lat stworzyliśmy 800 miejsc pracy — mówi prezes Hasco-Leku. Jaki jest cel kolejnych inwestycji? — Zwiększymy moce o 30- 35 proc. Będą też nowe produkty, na razie nie mogę ujawnić szczegółów — mówi Stanisław Han.

Przypomina, że w 31-letniej historii firma miała dużo osiągnięć i patentów, m.in. jako czwarta na świecie potrafiła zapakować substancję czynną w postaci płynnej do kapsułki żelatynowej miękkiej, a dziś robi to nie tylko w przypadku płynów, ale także past, zawiesin czy emulsji. Bardziej urośnie zakład w Siechnicach, gdzie na działce o powierzchni 4 ha budynek zajmuje 1 ha. We Wrocławiu możliwości są mniejsze, ale też będzie rozbudowa.

— Przygotowujemy dokumentację projektową. Gdy tylko dostaniemy zgodę ministerstwa, przystąpimy do prac budowlanych, które potrwają rok, półtora. Jesteśmy gotowi ruszyć nawet w drugiej połowie 2015 r. Zależy nam na czasie — podkreśla prezes Hasco-Leku. Firma będzie jednak musiała uzbroić się w cierpliwość.

— Do końca marca wystąpimy do Ministerstwa Gospodarki z wnioskiem o poszerzenie. Poza działką Hasco-Leku będziemy się starali włączyć do strefy więcej terenów — mówi Wiesław Sowiński z LSSE.

Po złożeniu wniosku przez strefę Hasco-Lek będzie mógł wystąpić do resortu gospodarki o dokument poświadczający, że wejście do strefy było warunkiem inwestycji. Spółka może wtedy zacząć projekt, ale wszystkie wydatki poniesione do momentu wejścia do strefy nie będą się kwalifikowały do późniejszych zwolnień podatkowych. Od momentu złożenia wniosku przez strefę do wejścia w życia rozporządzenia o zmianie granic mija zwykle 6-12 miesięcy.

Dalsze plany

Hasco-Lek ma spółkę o statusie centrum badawczo-rozwojowego i planuje jej rozwój. — Chcemy w ciągu dwóch lat wybudować duże laboratorium, ale wszystko po kolei — mówi Stanisław Han.

— Inwestycja w laboratorium daje władzom Wrocławia nadzieję na szybki rozwój firmy. Ekspansja spółki na rynki zagraniczne budzi szacunek: jest zadomowiona w Azerbejdżanie, na Litwie, Białorusi i Łotwie. Spółka jest członkiem programu Polski Czempion, oczka w głowie władz miasta. Determinacja prezesa daje gwarancję, że w najbliższych latach będzie odnosić dalsze sukcesy, za co będziemy trzymać kciuki — komentuje Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Aglomeracji Wrocławskiej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu