Hausner będzie współtworzył nowe ugrupowanie centrowe

Internet Securities
opublikowano: 09-02-2005, 09:31

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner „przekroczył już psychicznie pewną granicę” i zdecydował o wzięciu udziału w budowie nowego liberalno-demokratycznego ugrupowania w centrum politycznego spektrum, powiedział Władysław Frasyniuk, przewodniczący Unii Wolności (UW), który prowadzi rozmowy w sprawie powołania nowej formacji i zapowiada ogłoszenie jej deklaracji ideowej.

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner „przekroczył już psychicznie pewną granicę” i zdecydował o wzięciu udziału w budowie nowego liberalno-demokratycznego ugrupowania w centrum politycznego spektrum, powiedział Władysław Frasyniuk, przewodniczący Unii Wolności (UW), który prowadzi rozmowy w sprawie powołania nowej formacji i zapowiada ogłoszenie jej deklaracji ideowej.

„Próbuję przekonać polityków z różnych stron, że nadszedł czas na uporządkowanie sceny politycznej według kryteriów ideowych, a nie środowiskowych. [...] Chcę budować ponad nimi nową liberalno-demokratyczną formację, nowe polityczne centrum” – powiedział Frasyniuk w wywiadzie dla środowej „Gazety Wyborczej”.

Dodał, że liczy na udział Hausnera i Janusza Steinhoffa, wicepremiera w latach 1997-2001, a obecnie szefa partii Centrum. „Profesor Hausner przekroczył już psychicznie pewną granicę, podjął decyzję” – podkreślił Frasyniuk.

Jego zdaniem, „nowe centrum” może liczyć na ponad 10% głosów w tegorocznych wyborach parlamentarnych, natomiast sama UW mogłaby uzyskać 5-8%.

Frasyniuk zapowiedział, że deklaracja polityczna, którą miał ogłosić w poniedziałek wraz z Hausnerem, Steinhoffem i byłym szefem UW Tadeuszem Mazowieckim, zostanie podpisania w ciągu kilku dni.

Spekulacje na temat zmian na scenie politycznej rozgorzały po tym, jak Hausner ogłosił w poniedziałek, że odszedł z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

„Rzeczpospolita” doniosła także w poniedziałek, że powstał pomysł stworzenia pod auspicjami prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nowej lewicy, z udziałem Hausnera, premiera Marka Belki i marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza z SLD. Jednocześnie trwały rozmowy prowadzone przez UW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane