Hausner o gospodarczych priorytetach rządu

opublikowano: 06-07-2004, 17:42

Uproszczenie przepisów dotyczących inwestowania, poprawa efektywności działania sądów gospodarczych oraz uproszczenie systemu podatkowego, to główne gospodarcze deklaracje rządu na najbliższe miesiące - poinformował wicepremier Jerzy Hausner na konferencji po posiedzeniu rządu.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła raport o stanie przedsiębiorczości w 2004 r. oraz kierunki działania na najbliższe miesiące.

Według Hausnera, najważniejszą sprawą będzie uproszczenie systemu podatkowego, chodzi tu o ograniczenie danin publiczno-prawnych. Zapowiedział, że rząd przygotuje odpowiednią regulację prawną do grudnia 2004 r.

"Chcę uporządkować tę dziedzinę. W grudniu 2004 roku przedstawimy Radzie Ministrów, a następnie zostanie skierowana do Sejmu zmiana legislacyjna, całościowo regulująca ten obszar" - powiedział Hausner.

Dodał, że w tym roku należy też spodziewać się projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Nie podał szczegółów, jakie przepisy miałyby być zmienione.

Kolejną sprawą, na którą rząd zwróci uwagę, będzie uproszczenie przepisów dotyczących inwestowania. Chodzi tu o projekty zmian w ustawach: prawo geodezyjne, prawo budowlane oraz prawo o zagospodarowaniu przestrzennym.

Projekt zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowała wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba. Projekt ma być jeszcze uzgodniony z resortem infrastruktury i partnerami społecznymi. Zdaniem wicepremiera Hausnera, za około miesiąc projekt trafi do parlamentu.

Według Hausnera, rząd będzie kładł nacisk na uproszczenie i skrócenie procedur w sądach gospodarczych.

Wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba powiedziała podczas konferencji po posiedzeniu rządu, że raport o stanie przedsiębiorczości w 2004 roku, oprócz kierunków działań na najbliższe miesiące zawiera ocenę sytuacji makroekonomicznej, aktualne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw oraz ocenę realizacji programów rządowych na rzecz przedsiębiorczości.

Wicepremier Hausner - powołując się na informacje przekazane przez ministra finansów Andrzeja Raczkę - powiedział, że w czerwcu wpływy do budżetu państwa z podatków VAT i CIT były niższe w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

"W czerwcu nie mamy tak wyraźnie korzystnej sytuacji jak w maju. Nie mamy jeszcze pewności czy jest to efekt unijny" - powiedział Hausner. Nie podał dokładnych wpływów budżetowych tłumacząc, że minister finansów nie zamknął jeszcze podsumowania wpływów budżetowych za czerwiec.

Według Okońskiej-Zaremby - która prezentowała raport - polska gospodarka po okresie stagnacji w latach 2001-2002 w kolejnych latach weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Przyznała, że nie było tego widać w zmniejszeniu się bezrobocia. Podkreśliła za to, że w 2003 roku poprawiła się sytuacja finansowa głównie w dużych przedsiębiorstwach.

krf/ skr/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner o gospodarczych priorytetach rządu