Hausner: Wschodnia granica powinna wspomagać rozwój

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 16:12

Powinniśmy dbać o to, aby wschodnia granica Polski, szczególnie z Ukrainą, wspomagała rozwój, bo dziś jest to granica oddzielająca strefy rozwoju - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Lublinie wicepremier Jerzy Hausner.

Powinniśmy dbać o to, aby wschodnia granica Polski, szczególnie z Ukrainą, wspomagała rozwój, bo dziś jest to granica oddzielająca strefy rozwoju - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Lublinie wicepremier Jerzy Hausner.

"Z Lublina powinny iść impulsy w kierunku wschodniego wymiaru działania Unii Europejskiej, wschodniego wymiaru rozwoju Polski. Dlatego uważam, że Lublin musi uzyskać wsparcie, aby uzyskać status obszaru metropolitalnego" - powiedział wicepremier.

W Lublinie Hausner uczestniczył w regionalnej konferencji na temat wstępnego projektu Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Uczestniczyli w niej również lubelscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy.

Podczas dyskusji Hausner poparł wniosek wojewody lubelskiego Andrzeja Kurowskiego, aby w NPR zapisać powołanie w Lublinie uniwersytetu polsko-ukraińskiego. Wojewoda argumentował, że od kilku lat działa w tym mieście Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, jest dobra baza, kadra i doświadczenie.

"Nie ma żadnych przeszkód żebyśmy wpisali tę sprawę do projektu NPR. Ja mogę obiecać, że będę za tym optował" - powiedział Hauser i podkreślił, że sprawa polsko-ukraińskiego uniwersytetu powinna być elementem szerszej koncepcji polityki wschodniej.

"Pomyślcie, jak ma wyglądać wymiar wschodni UE, przedstawcie ujęcie, które wniesiemy do Narodowego Planu Rozwoju, a w ślad za tym przedstawimy to Komisji Europejskiej, i w tym ujęciu niech się pojawi ta ważna instytucja, a nie jako cel sam w sobie" - apelował Hausner.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane