Hawe kończy budować pętlę i liczy na samorządy

Katarzyna Latek
opublikowano: 20-01-2010, 00:00

Hawe zabiera się do budowy trzeciego etapu światłowodowego pierścienia.

Spółka szuka 70 mln zł na sfinansowanie ostatniego etapu inwestycji

Hawe zabiera się do budowy trzeciego etapu światłowodowego pierścienia.

Notowany na GPW operator chwali się postępami w sztandarowym projekcie. Spółka zamierza opleść całą Polskę pierścieniem światłowodu, który udostępni innym firmom do transmisji danych. Sieć liczy teraz około 2900 kilometrów, w tym ponad 1200 kilometrów w ramach pierwszego etapu i około 1600 kilometrów w ramach drugiego etapu.

Do końca 2012 r. Hawe planuje, że pierścień będzie miał blisko 4000 km, łącząc największe miasta Polski.

— Zakończyliśmy kolejny etap — z Gdańska do Krakowa. Dotrzymaliśmy obietnic składanych naszym akcjonariuszom — mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

Spółka podpisała już pierwsze umowy na dzierżawę tego odcinka (Multimedia Polska i Netia). Trwają rozmowy z kolejnymi firmami. Hawe ma na tym odcinku trzy rurociągi teletechniczne, a w każdym z nich można położyć kable o ogromnych przepustowościach. Prezes liczy, że z usług firmy skorzystają także samorządy terytorialne, które dostały dotacje z funduszy unijnych na budowę sieci internetowej.

— Będziemy startować w przetargach ogłaszanych przez samorządy. Mamy już gotową infrastrukturę, żeby zrealizować ich potrzeby — mówi Robert Kwiatkowski.

Spółka postawiła sobie na ten rok cztery cele. Pierwszy z nich to bardziej efektywne wykorzystywanie już posiadanych zasobów, czyli pozyskiwanie nowych klientów. Drugi cel, to znalezienie finansowania na trzeci etap — ponad 1000 km rurociągu od Krakowa do Poznania i od Sochaczewa do Białej Podlaskiej, który będzie kosztował co najmniej 70 mln zł (drugi — właśnie zakończony — etap kosztował ponad 100 mln zł).

— Mamy uruchomione trzy programy obligacyjne. Rozmawiamy też z bankami o kredytowaniu inwestycji. Jestem optymistą i wierzę, że uda nam się je przekonać do finansowania naszego przedsięwzięcia. Jeśli banki, z którymi rozmawiamy, nie udzielą nam kredytów, zastanowimy się nad innymi sposobami finansowania. Nie ma zagrożenia, że zrezygnujemy z dokończenia budowy ringu światłowodowego — zwłaszcza że wywiązujemy się z budowy kolejnych etapów — mówi Robert Kwiatkowski.

Spółkę czekają też zmiany wewnętrzne. Obecnie do Hawe należy spółka PBT Hawe, która zajmuje się zarówno usługami operatorskimi, jak i budową rurociągu. To ma się zmienić.

— Chcemy rozdzielić spółkę tak, by powstał operator infrastrukturalny i firma budowlana — tłumaczy prezes.

Czwartym punktem strategii jest rozwinięcie świadczenia usług kolokacyjnych oraz rozpoczęcie przygotowań do usług typu data center, przechowywanie danych i usług integrowania systemów teleinformatycznych.

— Do tego również chcemy wykorzystać naszą infrastrukturę. Już w tym roku chcemy się przymierzyć do tego projektu — zapowiada szef Hawe.

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy