Hawe kończy budować pętlę i liczy na samorządy

Katarzyna Latek
24-01-2010, 09:24

Spółka, którą kieruje Robert Kwiatkowski szuka 70 mln zł na sfinansowanie ostatniego etapu inwestycji. Zabiera się do budowy trzeciego etapu światłowodowego pierścienia.

Notowany na GPW operator chwali się postępami w sztandarowym projekcie. Spółka zamierza opleść całą Polskę pierścieniem światłowodu, który udostępni innym firmom do transmisji danych. Sieć liczy teraz około 2900 kilometrów, w tym ponad 1200 kilometrów w ramach pierwszego etapu i około 1600 kilometrów w ramach drugiego etapu.

Do końca 2012 r. Hawe planuje, że pierścień będzie miał blisko 4000 km, łącząc największe miasta Polski.

— Zakończyliśmy kolejny etap — z Gdańska do Krakowa. Dotrzymaliśmy obietnic składanych naszym akcjonariuszom — mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

Spółka podpisała już pierwsze umowy na dzierżawę tego odcinka (Multimedia Polska i Netia). Trwają rozmowy z kolejnymi firmami. Hawe ma na tym odcinku trzy rurociągi teletechniczne, a w każdym z nich można położyć kable o ogromnych przepustowościach. Prezes liczy, że z usług firmy skorzystają także samorządy terytorialne, które dostały dotacje z funduszy unijnych na budowę sieci internetowej.

— Będziemy startować w przetargach ogłaszanych przez samorządy. Mamy już gotową infrastrukturę, żeby zrealizować ich potrzeby — mówi Robert Kwiatkowski.

Spółka postawiła sobie na ten rok cztery cele. Pierwszy z nich to bardziej efektywne wykorzystywanie już posiadanych zasobów, czyli pozyskiwanie nowych klientów. Drugi cel, to znalezienie finansowania na trzeci etap — ponad 1000 km rurociągu od Krakowa do Poznania i od Sochaczewa do Białej Podlaskiej, który będzie kosztował co najmniej 70 mln zł (drugi — właśnie zakończony — etap kosztował ponad 100 mln zł).

— Mamy uruchomione trzy programy obligacyjne. Rozmawiamy też z bankami o kredytowaniu inwestycji. Jestem optymistą i wierzę, że uda nam się je przekonać do finansowania naszego przedsięwzięcia. Jeśli banki, z którymi rozmawiamy, nie udzielą nam kredytów, zastanowimy się nad innymi sposobami finansowania. Nie ma zagrożenia, że zrezygnujemy z dokończenia budowy ringu światłowodowego — zwłaszcza że wywiązujemy się z budowy kolejnych etapów — mówi Robert Kwiatkowski.

Spółkę czekają też zmiany wewnętrzne. Obecnie do Hawe należy spółka PBT Hawe, która zajmuje się zarówno usługami operatorskimi, jak i budową rurociągu. To ma się zmienić.

— Chcemy rozdzielić spółkę tak, by powstał operator infrastrukturalny i firma budowlana — tłumaczy prezes.
Czwartym punktem strategii jest rozwinięcie świadczenia usług kolokacyjnych oraz rozpoczęcie przygotowań do usług typu data center, przechowywanie danych i usług integrowania systemów teleinformatycznych.

— Do tego również chcemy wykorzystać naszą infrastrukturę. Już w tym roku chcemy się przymierzyć do tego projektu — zapowiada szef Hawe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Hawe kończy budować pętlę i liczy na samorządy