Hawe nie wykupiło obligacji

MZAT
opublikowano: 05-08-2015, 21:39

Zapadające w środę obligacje o wartości 8,29 mln zł nie zostały wykupione przez spółkę.

Winne są opóźnienia w rozliczaniu projektów budowy sieci szerokopasmowej - tak światłowodowa spółka Hawe, której kurs w tym tygodniu zanurkował, tłumaczy to, że nie wykupiła w środę obligacji o wartości 8,29 mln zł. Tak samo tłumaczyła się w czerwcu, gdy emisja tych właśnie obligacji nie pozwoliła w pełni wykupić poprzedniej serii papierów dłużnych.

Już w sobotę zapadają kolejne serie obligacji, tym razem z sierpnia ubiegłego roku. Ich wartość nominalna przekracza 25 mln zł.

„Wypełnienie zobowiązań wobec obligatariuszy jest uzależnione od stopnia wykonania i rozliczenia projektów budowy sieci szerokopasmowych w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim realizowanych przez spółkę ORSS, w 100 proc. zależną od Hawe. Na dzień dzisiejszy stopień zaawansowania budowy infrastruktury liniowej w ramach dwóch umów zawartych z samorządami województw na kwotę 257 mln zł zł netto oraz 252,2 mln zł netto odpowiednio wynosi 99,98 proc. w województwie warmińsko-mazurskim oraz 87,5 proc. w województwie podkarpackim, podczas gdy stopień rozliczenia projektów wynosi odpowiednio 59 proc. oraz 12 proc." - głosi komunikat spółki.

Pod koniec maja, gdy Hawe poprzednio miało problem z wykupem obligacji, spółka podawała, że stopień zaawansowania projektów wynosi - odpowiednio - 98 i 65 proc., a stopień rozliczeń 55 oraz 4 proc.

W środę odbyło się również walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Mediatel, zależnej od Hawe. Przegłosowano w nim m.in. wykreślenie ze statutu wymogu uzyskania przez zarząd zgody rady nadzorczej na nabycie i zbycie składników majątkowych i nieruchomości o wartości przekraczającej 5 mln zł, a także na nabywanie i zbywanie udziałów w innych spółkach. Spółką zależną od Mediatela jest Hawe Telekom, właściciel sieci światłowodowej, czyli najcenniejszego aktywa grupy.

„Spółka zamierza zintensyfikować działania związane ze sprzedażą posiadanej przez Grupę Kapitałową infrastruktury telekomunikacyjnej, w celu umożliwienia jak najszybszej spłaty obligatariuszy. O efektach podjętych działań Spółka będzie na bieżąco informowała" - podało Hawe w raporcie bieżącym.

We wtorek walne zgromadzenie Hawe przegłosowało emisję aż 160,86 mln nowych akcji z prawem poboru. Cenę emisyjną ustalono na 1 zł. Tymczasem na zamknięciu środowych notowań za akcje płacono 0,85 zł, po wzroście o 1,19 proc. W poniedziałek i wtorek kurs jednak gwałtownie spadał - w porównaniu do ubiegłego tygodnia, akcje są tańsze o 37 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Hawe nie wykupiło obligacji