Hawe samo poradzi sobie lepiej

Zamiast połączenia ze Sferią — kontrakty z Aero2. Tak widzi przyszłość Hawe Marek Falenta, akcjonariusz spółki.

Zamiast połączenia ze Sferią — kontrakty z Aero2. Tak widzi przyszłość Hawe Marek Falenta, akcjonariusz spółki.

Hawe samo poradzi sobie lepiej

Katarzyna Latek
opublikowano: 10-06-2010, 00:00

Zamiast połączenia ze Sferią — kontrakty z Aero2. Tak widzi przyszłość Hawe Marek Falenta, akcjonariusz spółki.

Zamiast połączenia ze Sferią — kontrakty z Aero2. Tak widzi przyszłość Hawe Marek Falenta, akcjonariusz spółki.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, nie dojdzie do fuzji Hawe i należącej do Zygmunta Solorza-Żaka Sferii. Marek Falenta, znaczący udziałowiec giełdowego telekomu, przekonuje, że spółka ma przed sobą doskonały okres, dlatego zrezygnowani z fuzji ze Sferią. Kilka miesięcy temu był entuzjastą projektu Zygmunta Solorza, polegającego na budowie nowoczesnej sieci szerokopasmowej, dostarczającej internet do mieszkańców miasteczek i wsi. Dziś nadal jest przekonany, że działalność Sferii jest perspektywiczna, ale połączenie nie wydaje się już tak dobrym pomysłem.

— Biznes idzie nam świetnie. Po umowie z Polską Telefonią Cyfrową liczymy na kilka podobnych kontraktów w kolejnych miesiącach. Będą to umowy na bardzo duże kwoty — zapowiada Marek Falenta.

Spółki miały połączyć się dzięki wymianie akcji, przeprowadzono pod tym kątem badanie Sferii. Jednak zdaniem inwestora, zapowiadane umowy spowodują, że Hawe wkrótce będzie warte znacznie więcej niż obecne wyceny. Przypomnijmy, że w połowie maja pisaliśmy, że wyceny Sferii — oczekiwana przez właściciela oraz dokonana przez firmy doradcze — mogą się różnić o 100 proc. Według jednej z nich spółka miała być warta 500 mln zł, według drugiej — 250 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak nie chce się wypowiadać na temat fiaska rozmów o połączeniu Sferii i Hawe. Współpraca operacyjna między oboma podmiotami wydaje się jednak realna, mimo braku związków kapitałowych.

— Będziemy rozmawiać na ten temat. Niewykluczona jest także współpraca z Aero2, które wspólnie ze Sferią buduje sieć — mówi inwestor.

Negocjacje z Aero2 dotyczą dzierżawy od 2 do 4 par włókien światłowodowych, lub dzierżawy rurociągu. Hawe dysponuje biegnącą wokół Polski infrastrukturą, która składa się ze światłowodów oraz pustych rurociągów, w których kable mogą kłaść inni operatorzy po podpisaniu umowy ze spółką.

Hawe oprócz dzierżawy światłowodów i rurociągów zarabia także na usługach serwisowych dzierżawionej sieci. Umowy, które spółka podpisuje, są zwykle wieloletnie. Np. kontrakt z Polską Telefonią Cyfrową zawarto na 20 lat i opiewa on na 37,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane