Hazard skorzystał z luki w VAT

29-11-2012, 00:00

Błąd we wdrażaniu unijnej dyrektywy będzie kosztował fiskusa nawet ponad 100 mln zł.

Orzecznictwo sądów administracyjnych, dotyczące wpływu działalności niepodlegającej VAT na prawo do odliczenia, jest korzystne nie tylko dla samorządów, ale także firm hazardowych. Do końca 2008 r. ich działalność nie była zwolniona z VAT, jak przewiduje unijna dyrektywa, ale w ogóle nie była objęta tym podatkiem. Błąd co prawda resort finansów naprawił w 2009 r., ale jego koszty ponosi do dziś.

Fortuna dla Fortuny

Tylko w ostatnich tygodniach WSA w Gliwicach wydał kilka wyroków korzystnych dla spółki Fortuna Zakłady Bukmacherskie, które po uprawomocnieniu, jak wynika z informacji „PB”, będą oznaczać dla fiskusa konieczność zwrotu około 15 mln zł. W uzasadnieniach sąd powołał się na uchwałę NSA, wydaną w składzie siedmiu sędziów w październiku 2011 r. Zgodnie z nią podatnicy, którzy naliczyli VAT dotyczący i działalności opodatkowanej, i niepodlegającej opodatkowaniu, a nie jest możliwe wyodrębnienie kwot przypisanych do poszczególnych działalności, mają prawo do pełnego odliczenia podatku.

Także w przypadkach, gdy sprzedaż opodatkowana VAT jest śladowa. A tak właśnie było w przypadku firm hazardowych do końca 2008 r. Ze sprzedaży np. ofert czy zapalniczek uzyskiwały poniżej 2 proc. swoich przychodów, a mogą odliczać 100 proc. VAT od kosztów czynszu, telefonów czy prądu. Dopiero zmiana wprowadzona w 2009 r. w praktyce uniemożliwiła odliczenia.

Wcześniej — lepiej

Jako że VAT się przedawnia po pięciu latach, to ci, którzy nie zaczęli jeszcze starań o zwrot, mają na to czas tylko do końca roku, i to wyłącznie za 2008 r. Część firm, jak Fortuna, starania podjęła wcześniej i dziś może liczyć na duże transfery od fiskusa. Z informacji „PB” wynika, że VAT odliczyła lub jest w trakcie procedury, także większość z pozostałych firm bukmacherskich, co najmniej dwóch operatorów kasyn i niewielka część operatorów salonów gier i automatów o niskich wygranych. Cała branża gier i zakładów wzajemnych powinna odzyskać z tego tytułu nawet ponad 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Hazard skorzystał z luki w VAT