HB: Ostrożne wnioski z Pengabu

Katarzyna Siwek
opublikowano: 20-01-2010, 10:34

Wzrost depozytów zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, zasygnalizowała styczniowa ankieta Pengab, obrazująca oceny koniunktury w polskim sektorze bankowym. Natomiast w kontekście akcji kredytowej zwrócono uwagę na mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

O ile w kwestii oszczędności ankieta nie wykazała nic nowego, to w sprawie kredytów hipotecznych można mówić o zaskoczeniu. Widać, że na skłonności do pożyczania pieniędzy negatywnie odbija się stopniowo, ale systematycznie zwiększające się bezrobocie. Grudniowe dane o zatrudnieniu podtrzymały spadkową tendencję. W skali roku odnotowaliśmy zmniejszenie zatrudnienia o 1,8%, czyli w skali większej niż w całym 2009 r. Tym samym trudno mówić o wygasaniu tego zjawiska. Firmy, nie mając jednoznacznej pewności, co do tego, jakie są perspektyw gospodarcze, nie decydują się ani na inwestycje, ani nabór pracowników. Na krótką metę taka sytuacja sprzyja poprawie wyników firm, ale w dłuższym czasie nie da się myśleć o trwałym rozwoju gospodarki i spółek bez ożywienia inwestycji i wzrostu zatrudnienia.
Poznaliśmy już styczniową wartość wskaźnika aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Powstaje na podstawie ankiety zrzeszenia NAHB. W ostatnich miesiącach wykonuje to krok w stronę poprawy, to dwa kroki w przeciwnym kierunku. W tym miesiącu nieoczekiwanie doszło do spadku o 1 pkt, do 15 pkt. Zwracano głównie uwagę na wpływ podaży zajmowanych w wyniku nie spłacania kredytów domów na rynek pierwotny.

Wczoraj Bank Kanady nie zmienił stóp procentowych. Dziś z obszaru polityki pieniężnej kluczowy będzie raport z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. W kontekście wysokiego odczytu inflacji bazowej w Wielkiej Brytanii i wrażliwości inwestorów na perspektywy podwyżek stóp procentowych nastawienie władz monetarnych będzie bardzo ważne.

Zwróć uwagę

Mimo zaskakująco wysokiego tempa wzrostu grudniowych płac w Polsce realny fundusz płac, od którego najbardziej zależą możliwości wydawania pieniędzy przez gospodarstwa domowe podniósł się jedynie o 1,2% w skali roku. W styczniu pogorszyło się nastawienie niemieckich inwestorów i analityków, ale zjawisko miało ograniczoną skalę
W grudniu znacząco, bo aż do 2,8% podniosła się inflacja bazowa CPI w Wielkiej Brytanii, co może przybliżać podwyżkę stóp procentowych

Rynek dnia: Akcje firm budowlanych

W przeciwieństwie do walorów deweloperów kursy akcji przedsiębiorstw budowlanych w tym roku zachowują się bardzo dobrze. WIG-Budownictwo jest w czołówce indeksów sektorowych. Wpływ na to mają głównie korzystne notowania akcji największych przedstawicieli branży, jak Polimex-Mostostal oraz PBG. Obie spółki w tym roku idą w górę o ok. 5%.

Warto jednak zauważyć, że dla walorów z tej branży II połowa minionego roku wcale nie była łaskawa. Mimo dobrych nastrojów na całym parkiecie notowania spółek budowlanych szły w dół. W efekcie wciąż jeszcze sporo brakuje do ubiegłorocznego maksimum. Taka sytuacja to pokłosie bardzo zróżnicowanej sytuacji w sektorze, którego mocną stroną są inwestycje infrastrukturalne, ale ograniczenie inwestycji przedsiębiorstw i osłabienie na rynku mieszkaniowym powoduje, że w tym sferach wciąż nie ma przełomu.

W zakresie inwestycji infrastrukturalnych, warto odnotować wczorajszą informację o obniżeniu ceny za budowę przez Budimex autostrady A2 aż o 1 mld zł.

Katarzyna Siwek
Home Broker

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek

Polecane