Hefra ponownie pod kreską

ES
opublikowano: 15-01-2007, 00:00

Producent sreber wciąż nie jest srebrem rodowym KGHM. Może to oznaczać pożegnanie z grupą.

Producent sreber wciąż nie jest srebrem rodowym KGHM. Może to oznaczać pożegnanie z grupą.

Należąca do giełdowego KGHM (poprzez zależny Ecoren) Hefra podlicza finanse za ubiegły rok. W drugim półroczu 2006 wdrażała program naprawczy, który nie uchronił jej od zakończenia roku stratą. W listopadzie było to 100 tys. zł.

— Wynik ekonomiczny liczony za poszczególne miesiące zbliża się praktycznie do zera. To nieźle, szczególnie przy uwzględnieniu faktu, że popyt na wyroby srebrne jest ciągle wyższy od naszej podaży. Nie dysponujemy jeszcze wystarczającym kapitałem obrotowym, by zapewnić sobie wymaganą ilość srebra i płynność zakupów —mówi Aleksander Zaremba, prezes Hefry.

Na lepszy niż przed rokiem wynik miały wpływ reformy i wprowadzenie nowych usług. Od pięciu miesięcy firma posrebrza styki dla toruńskiego Apatora, co dało średni przychód powyżej 130 tys. zł miesięcznie. Brak kolejny rok z rzędu zysków nie zniechęca jej władz.

— W ciągu roku zamierzamy przerobić ponad 4,5 tony srebra. Dla porównania, dotychczas co roku było to 1,2 tony — dodaje Aleksander Zaremba.

Hefra przygotowuje się do reaktywowania marki Lefana, skierowanej do szerszego grona odbiorców niż wyro- by srebrne i posrebrzane. Dlatego chce nawiązać współpracę z producentem porcelany.

Nie wiadomo, czy te zmiany zadowolą właściciela. W 2005 r. Hefra też miała stratę. Przy przychodach 6,9 mln zł wyniosła ona 2,5 mln zł. I choć ten rok jest lepszy, przyszłość firmy i jej miejsce w grupie stoją pod znakiem zapytania. Jej bezpośredni właściciel — KGHM Ecoren — chce wejść na giełdę i pozbywa się niepotrzebnych spółek. Wśród nich najczęściej wymienia się właśnie Hefrę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu