Czytasz dzięki

Henryk Kania: Działania Aliora są szkodliwe

opublikowano: 30-07-2019, 09:18

Henryk Kania, p.o. prezes zarządu Zakładów Mięsnych Henryk Kania, uważa że zarzuty Alior Banku wobec osób reprezentujących spółkę są " irracjonalne, bezpodstawne i szkodliwe".

Wczoraj Alior Bank poinformował o złożeniu w prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby reprezentujące mięsną firmę.

Henryk Kania został delegowany przez radę nadzorczą do pełnienia obowiązków prezesa zarządu zakładów mięsnych.
Zobacz więcej

Delegowany

Henryk Kania został delegowany przez radę nadzorczą do pełnienia obowiązków prezesa zarządu zakładów mięsnych. Fot. WM

- Złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy podejrzenia odnośnie tego, że dane przekazane przez spółkę mogły być nierzetelne, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji banku – mówi Marcin Herman, rzecznik Alior Banku, instytucji, która jeszcze w kwietniu udzieliła dodatkowego finansowania zakładom. Krótko potem firma popadła w tarapaty i straciła płynność finansową.

Henryk Kania przypomina, że bank w całym okresie zwiększania finansowania spółki posiadał dostęp do jej kont, a co za tym idzie miał pełną wiedzę na temat przelewów i przepływów na rachunkach zarówno bankowych, jak i faktoringowych.

"Tym samym posiadał więcej informacji na temat bieżącej działalności finansowej Spółki niż jej Rada Nadzorcza. De facto mógł więc z łatwością  zweryfikować dokumenty przekazywane mu przez Zarząd ZM Kania" - podkreśla w oświadczeniu Henryk Kania

Jak dodaje, bank miał także możliwość, by weryfikować stan zapasów w spółce.

"Trudno nam także zrozumieć cel złożonego wniosku, a zwłaszcza informowania o nim opinii publicznej. W mojej ocenie jest to kontynuacja szkodliwych działań Alior Banku wobec spółki, które swój początek miały już przed otwarciem przez sąd przyspieszonego postępowania układowego. Jednym z przejawów takiego działania było chociażby w moim przekonaniu bezprawne blokowanie spółce rachunków, co w efekcie utrudniało prowadzenie jej działalności operacyjnej" - dodaje Henryk Kania.

Jak zaznaczył, rozważa podjęcie odpowiednich kroków prawnych wobec Aliora. Dodał, że wbrew informacjom medialnym, nadzorca sądowy nie złożył  wniosku o odwołanie zarządu.

Alior podał, że jego całkowita ekspozycja na ZM Kania sięga 234,7 mln zł, ale odpis wyniesie 140 mln zł. Kwota ta obciąży wynik za drugi kwartał.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane