Heroina największym towarem eksportowym Mozambiku

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 04-07-2018, 15:46

Pomimo bogactwa surowców naturalnych największym towarem eksportowym Mozambiku może być heroina, ustaliła organizacja Enact zajmująca się monitorowaniem międzynarodowej zorganizowanej przestępczości.

Każdego roku z  Mozambiku do sąsiednich krajów i Europy wysyłana jest heroina wartości nawet 800 mln USD, wyliczyli eksperci Enact, m.in. Joseph Hanlon, naukowiec z London School of Economics and Political Science.

- Mozambik jest znaczącym centrum tranzytowym heroiny, której handel rośnie o 40 ton lub więcej rocznie, co czyni ją głównym eksportem zasilającym lokalną gospodarkę 100 mln USD rocznie lub więcej – powiedział Hanlon. - Przy wartości eksportowej 20 mln USD za tonę heroina jest prawdopodobnie największym lub drugim towarem eksportowym po węglu – dodał. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Produkowana w Afganistanie i Pakistanie heroina jest przewożona na wybrzeże Mozambiku łodziami, które mogą przemycać nawet tonę narkotyku. Z Mozambiku heroina jest przewożona drogą lądową do RPA. Eksperci zauważyli, że przemytnicy częściej zaczęli wykorzystywać szlaki przez południową i wschodnią Afrykę kiedy szlak przez Bałkany stał się bardziej ryzykowny.

Heroina ma ok. 25 proc. udziału w europejskim rynku narkotyków, którego wartość szacowano w 2013 roku na 24 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Heroina największym towarem eksportowym Mozambiku