HESTIA I COMPENSA MOGĄ PÓJŚĆ RAZEM

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 10-02-2000, 00:00

HESTIA I COMPENSA MOGĄ PÓJŚĆ RAZEM

Spółki należące do grupy Ergo będą miały 7 proc. ubezpieczeń majątkowych

CEL PRZEJĘCIA: Hamburg-Mannheimer który jest strategicznym udziałowcem w kierowanej przez prezes Grażynę Brocką Compensie, musi zdecydować w najbliższym czasie o jej połączeniu z Hestią. fot. G. Kawecki

Niemiecki reasekurator Mźnich Re jest od krok od przejęcia 60 proc. udziałów w Alte Leipziger Europa od Alte Leipziger Holding. Dzięki tej operacji monachijczycy staną się strategicznym inwestorem m.in. w STU Hestia Insurance oraz STUnŻ Alte Leipziger Hestia. W planach właścicieli jest szybkie połączenie tych spółek z TU Compensa i TU Compensa Życie.

Rozmowy w sprawie przejęcia 60 proc. akcji Alte Leipziger Europa od Alte Leipziger Holding trwały od jesieni ubiegłego roku. AL Holding zdecydował się na wycofanie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej i skupienie się na macierzystym rynku. Mźnich Re, który był właścicielem 15 proc. akcji AL Europa, skorzystał z prawa pierwokupu. Strony negocjują szczegóły umowy, wiadomo jednak, że będzie ona datowana od 1 stycznia.

Prawie cała Hestia

Mźnich Re stanie się poprzez AL Europa strategicznym udziałowcem w STU Hestia Insurance oraz STUnŻ Alte Leipziger Hestia (54 i 51 proc. akcji). Jednak to nie koniec zmian w akcjonariacie sopockich towarzystw, bowiem monachijczycy negocjują już ze szwajcarską grupą finansową Helvetia Patria Gruppe warunki objęcia pozostałych 25 proc. akcji AL Europa oraz 21 proc. udziałów w STU Hestia Insurance. Niewykluczone, że w najbliższym czasie Mźnich Re odkupi także 21 proc. akcji Hestii Insurance od Dresdner Bank AG.

Dzięki tym operacjom Mźnich Re stałby się właścicielem 96 proc. akcji STU Hestia Insurance oraz 51 proc. akcji STUnŻ Alte Leipziger Hestia.

Znaczące wzmocnienie

Do zakończenia wszystkich formalności zarząd Hestii nie chce komentować zmian w akcjonariacie spółki. Nieoficjalnie wiadomo, że wejście Mźnich Re nie przyniesie żadnych gwałtownych zmian zarówno w zewnętrznej, jak i wewnętrznej sferze działalności Grupy Hestia. Monachijczycy deklarują pełne zaufanie do władz sopockich towarzystw, więc nie należy także spodziewać się zmian w składzie osobowym zarządu i rady nadzorczej.

Umowa z Alte Leipziger Holding obejmuje dokapitalizowanie Hestii Insurance i AL Hestia przez Mźnich Re, jednak wysokość podwyższenia kapitałów jest ciągle dyskutowana. Nasze źródło w Monachium twierdzi, że w przypadku spółki majątkowej będzie to około 50 mln zł, a życiowej znacznie więcej.

Pod sztandarem Ergo

Zdaniem analityków, kluczową rolę w ekspansji stricte ubezpieczeniowej odegra Grupa Ergo, w której Mźnich Re ma 50 proc. udziałów. Według nich, wejście kapitałowe Monachijczyków do Grupy Hestia otwiera drogę do jej połączenia z Grupą Compensy.

— Myślę, że do tej operacji dojdzie jeszcze w tym roku, a kluczem będą przebieg marcowej emisji Compensy oraz wzmocnienie kapitałowe Hestii. Po fuzji połączone spółki majątkowe będą miały około 7 proc. rynku, a życiowe — 0,53 proc. — uważa analityk z branży.

O determinacji Niemców wobec polskiego rynku świadczy również fakt, że Deutsche Automobil--Schutz, spółka z grupy Ergo specjalizująca się w polisach komunikacyjnych, złożyła wniosek o przyznanie licencji na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Firma przeprowadza już wstępną rekrutację pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HESTIA I COMPENSA MOGĄ PÓJŚĆ RAZEM