Hewlett-Packard ożywił koniunkturę na giełdach Europy

21-11-2002, 15:36

Czwartkowe sesje na giełdach Europy notowały od rana przewagę popytu wywołaną raportem Hewlett-Packard, który podał wyniki znacznie lepsze od oczekiwań rynku. Amerykański producent pecetów poinformował po zamknięciu środowej sesji o znacznym wzroście zysków w minionym kwartale i podał, że w bieżącym kwartale spodziewa się niewielkiego wzrostu przychodów. Kurs wiodącego producenta komputerów i drukarek wzrósł w obrocie posesyjnym o 10 proc. Wyniki Hewlett-Packard wzmocniły europejski sektor technologiczny. Akcje konsultanta IT, francuskiej spółki Cap Gemini zyskały 9 proc., producent sprzętu do wytwarzania mikroprocesorów ASML zyskał 8,9 proc., niemiecki producent chipów Infineon zarobił 8 proc., a jego rywal STMicroelectronics 6 proc. Popyt powrócił też do producentów telefonów komórkowych – fińska Nokia i szwedzki Ericsson zarobiły po 5 proc. Prawie 3 proc. zwyżki uzyskały papiery operatorów telekomunikacyjnych - fińskiej Sonery i szwedzkiej Telii. Sonera poinformowała w czwartek oficjalnie, że 95 proc. jej akcjonariuszy opowiedziało się za fuzją z Telią. Powstała w jej wyniku spółka będzie największym telekomem działającym na skandynawskim rynku

Największe wzrosty indeksów notuje giełda w Paryżu, gdzie indeks blue chipów CAC 40 zyskał 2,9 proc. Poza spółkami technologicznymi w centrum uwagi znalazły się akcje Vivendi Universal, które zdrożały o 15 proc. Amerykański miliarder Marvin Davis wraz z kilkoma funduszami inwestycyjnymi oferują zadłużonemu gigantowi medialnemu 20 mld USD za przejęcie wszystkich jego aktywów związanych z branżą rozrywkową. Davis i fundusze są zainteresowani przejęciem Universal Studios, Universal Music, francuskich parków rozrywki należących do francuskiego koncernu oraz jego telewizji kablowych. W Paryżu 3 proc. wzrost zanotowała grupa hotelowa Accor.

Zwyżkę zanotowały także koncerny paliwowe, których kursy rosły w ślad za cenami ropy. Wzrost paliwa o 1 proc. spowodowany był powtórną groźbą użycia siły wobec Iraku, a dodatkowo w Izraelu doszło do kolejnego zamachu bombowego.

Dużym popytem cieszą się akcje spółek finansowych. Prawie 6 proc. wzrosła wycena holenderskiego banku ING, którego zysk operacyjny w trzecim kwartale wzrósł o 8 proc. Jednak spółka obcięła prognozy na cały rok. Zgodne z oczekiwaniami były też wyniki belgijskiej grupy bankowej KBC Bancassurance. W Szwajcarii akcje HSBC wzrosły o 2,2 proc., UBS o 3,7 proc., a francuski BNP Paribas zyskał 3,6 proc. Jean-Marc Espalioux, prezes francuskiej spółki Accor podtrzymał prognozę 700 mln EUR zysku przed opodatkowaniem na koniec tego roku. Zapowiedział, że Accor nadal chce brać aktywny udział w konsolidowaniu spółek sektora.

W Londynie, gdzie FTSE zyskał 1,8 proc. wzrosły akcje spółek detalicznych. Sieć handlowa GUS poinformowała o 20 proc. wzroście zysku, dzięki czemu jej akcje zyskały ponad 4 proc.

W górę poszły też papiery sieci supermarketów Safeway i J Sainsbury, które również poprawiły rezultaty.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Hewlett-Packard ożywił koniunkturę na giełdach Europy