Highlander Partners wesprze ekspansję Rotometalu

Dzięki funduszowi producent narzędzi dla poligrafii zainwestuje w linię technologiczną i wejście na kolejne rynki.

Highlander Partners, fundusz private equity, zainwestował w Rotometal, producenta narzędzi dla poligrafii. Rotometal to mała firma z dużymi ambicjami, działająca na wąskim, ale perspektywicznym rynku. Specjalizuje się w produkcji cylindrów magnetycznych i drukowych stosowanych przez producentów etykiet samoprzylepnych przeznaczonych dla sektora konsumenckiego.

Dawid Walendowski, partner zarzadzajacy w Highlander Partners.
Zobacz więcej

Dawid Walendowski, partner zarzadzajacy w Highlander Partners. Grzegorz Kawecki

— Highlander Partners umożliwi nam inwestycję 15 mln zł w linię technologiczną, dzięki której uzupełnimy paletę produktów. Liczymy, że za pięć lat będziemy najwięksi w Europie — mówi Joachim Setnik, prezes Rotometalu. Firma szybko rośnie. Miała 32 mln zł przychodów w 2016 r. przy 40-procentowej rentowności netto. Rok wcześniej przychody wyniosły 22 mln zł.

— Spółka działa na atrakcyjnym rynku, o wysokiej barierze wejścia, bo niewielu producentów jest w stanie sprostać oczekiwanej przez odbiorców precyzji wykonania cylindrów. Istotne jest dla nas, że firma skutecznie konkuruje w skali światowej. Jednocześnie nisza, w której się specjalizuje, dynamicznie rozwija się w Polsce, gdzie swoją produkcjęzlokalizowało wiele krajowych i międzynarodowych drukarni etykiet — mówi cytowany w komunikacie Dawid Walendowski, partner zarządzający w Highlander Partners. Rotometal, który zatrudnia 110 osób, ma zakład produkcyjny w Świebodzinie. Firma eksportuje 80 proc. produkcji — do Europy, Azji, na Bliski Wschód i do krajów afrykańskich.

Firma będzie teraz rozszerzać asortyment produktów i planuje wejście na kolejne rynki eksportowe, m.in. w Azji, gdzie Rotometal rośnie najszybciej — czytamy w komunikacie Highlander Partners. Roczny wolumen światowej produkcji etykiet wynosi obecnie ok. 42 mld mkw. i powinien rosnąć w tempie 4-5 proc. rocznie. Wartościowo rynek etykiet powinien wzrosnąć z 38 mld USD w 2017 r. do 42 mld USD w 2019 r., wylicza Highlander Partners.

Joachim i Barbara Setnikowie, założyciele Rotometalu, pozostaną współwłaścicielami spółki i będą nią nadal kierować. Highlander Partners jest już inwestorem w siostrzanym do etykiet rynku opakowaniowym. Fundusz skonsolidował Akomex i Druk-Pak i szuka kolejnych celów do przejęć. Kupił też firmę QFG, z obszaru przetwórstwa żywności. Fundusz zarządza ponad 1,2 mld USD środków. Doradcą prawnym Highlander Partners była Kancelaria Gessel. FSG było doradcą transakcyjnym Rotometalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu