Hinduski gigant wchodzi do Polski

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 08-01-2008, 00:00

Nawet 200 osób może pracować w centrum HR Wipro, potentata w branży IT. Ten projekt to wielka szansa dla Szczecina.

Nawet 200 osób może pracować w centrum HR Wipro, potentata w branży IT. Ten projekt to wielka szansa dla Szczecina.

O tym, że Wipro, komputerowy gigant z Indii z obrotami rzędu 150 mld INR (9,3 mld zł) myśli o Polsce, „PB” informował pod koniec 2006 r. Po pierwszej misji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), ówczesny prezes Andrzej Kanthak mówił, że Wipro rozważa otwarcie w Polsce centrum IT. Ale plany nieco się zmieniły.

Polak zatrudni

— Firma chce mieć w Polsce centrum HR na całą Europę. W call center zatrudni 60 osób, w całym oddziale 180-200. Ten projekt może trafić do Szczecina — ujawnia osoba, która brała udział w negocjacjach.

— Szczecin to tylko jedna z rozważanych lokalizacji — dodaje inny rozmówca „PB”.

Miasto od niedawna promuje się jako dobra lokalizacja inwestycji i na pewno przyciągnięcie takiej marki jak Wipro byłoby świetnym magnesem dla innych. Jednak w Szczecinie brakuje powierzchni biurowych — według niektórych analiz 135 tys. mkw. Pierwsze biurowce będą gotowe w 2009 r.

Oficjalnie o planach Wipro nikt nic nie mówi.

— Nie rozmawialiśmy z tą firmą — ucina Krzysztof Nowak, wiceprezydent Szczecina.

— Nie komentuję — mówi Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która prowadzi Wipro w Polsce.

Coś na rzeczy

Jednak Paweł Wojciechowski, prezes PAIIZ, i wiceprezydent Szczecina już jutro jadą do Indii. W programie spotkania z firmami Infosys (firma przejęła w 2007 r. centrum księgowe Philipsa w Łodzi), HCL (firma otwiera centrum IT w Krakowie) i oczywiście… Wipro. 10 stycznia do Indii wybiera się Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

— Indie to kierunek, z którego w tym roku będzie bardzo dużo projektów, i to nie tylko w centra usług, ale także produkcyjnych — ocenia Marcin Kaszuba z Ernst & Young.

Lider z Indii

Wipro Technologies to notowana na NYSE spółka z obrotami rzędu 150 mld INR (9,3 mld zł) i zyskiem netto wysokości 29,4 mld INR (1,8 mld zł). Firma ma ponad 40 centrów dostarczających rozwiązania IT i chwali się, że jest największym niezależnym dostawcą usług badawczo-rozwojowych na świecie, trzecim najpopularniejszym dostawcą usług i strategicznym partnerem pięciu spośród dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm na świecie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane