Historyczne straty PBG

EG
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

Upadłości spółek z budowlanej grupy zmusiły zarząd do dokonania gigantycznych odpisów. Wynik: 1,6 mld zł straty netto.

Przyszedł czas, kiedy wielkie grupy budowlane ponoszą konsekwencje zaciętych wyścigów o wielkie kontrakty drogowe sprzed kilku lat. Polimex- Mostostal w II kwartale zanotował 388 mln zł straty netto, Pol-Aqua w całym pierwszym półroczu — 24 mln zł. To jednak niewiele, biorąc pod uwagę wyniki PBG. Grupa zanotowała w II kwartale ponad 1,6 mld zł straty netto. To rzadkość nie tylko wśród spółek budowlanych, ale w ogóle na GPW.

Analitycy, ankietowani przez PAP, spodziewali się, że straty spowodowane m.in. przez odpisy, sięgną zaledwie 76 mln zł.

— Tak znaczące pogorszenie wyników finansowych spółek z grupy PBG spowodowane jest ich trudną sytuacją związaną z problemami płynnościowymi na kontraktach, które doprowadziły do spowolnienia lub wręcz zatrzymania robót, a co jest z tym związane — zdecydowanego obniżenia przychodów ze sprzedaży. Zanotowane straty są również efektem prowadzonych aktualnie procesów postępowań upadłościowych (układowych i likwidacyjnej) spółek należących do grupy — wyjaśniono w komunikacie.

W związku z tymi postępowaniami PBG dokonało odpisów wartości udziałów i akcji, odpisów związanych z udzielonymi wcześniej pożyczkami oraz odpisów na należności. Na wysokość strat wpłynęły też rezerwy na kary umowne, które spółki zawiązały na skutek wypowiedzenia kontraktów przez zamawiających.

Wnioski o upadłość układową złożyły w czerwcu trzy spółki z grupy kontrolowanej przez Jerzego Wiśniewskiego: PBG, Hydrobudowa Polska i Aprivia. Postępowanie w sprawie tej ostatniej zostało zamienione na likwidacyjne.

Bezpośrednim powodem problemów były przedłużające się rozmowy o finansowaniu pomostowym z bankami. Potem dołączyły kolejne spółki z grupy. Skala roszczeń wierzycieli będzie znana wkrótce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu