Hiszpania jest tańsza od Polski

Radosław Górecki
01-02-2000, 00:00

Hiszpania jest tańsza od Polski

Zagraniczna oferta zagraża rynkowi nieruchomości wypoczynkowych

Z POLSKI I Z NIEMIEC: Tomasz Błeszyński z PFRN zauważa, że chętnymi na nabycie ekskluzywnych nieruchomości na wynajem mogą być klienci z Polski, a także Niemcy, którzy będą chcieli się tu osiedlić.

Inwestowanie w luksusowe apartamenty w atrakcyjnych turystycznie polskich miejscowościach powoli staje się modą. Eksperci badający rynek nieruchomości zauważają jednak, że ceny takich lokali są zbyt wygórowane. Okazuje się nawet, że hiszpańskie wybrzeże jest tańsze niż Mazury.

W atrakcyjnych miejscowościach turystycznych przybywa luksusowych apartamentów. Trudno określić wielkość tego rynku. Jednak specjaliści zwracają uwagę na wysokie ceny takich nieruchomości. Za dobrze wyposażone mieszkanie o powierzchni 40 mkw. w Zakopanem trzeba zapłacić 150 tys. zł. W miejscowościach nadmorskich mkw. kosztuje nawet 1-1,2 tys. USD (4-4,8 tys. zł).

Największą inwestycją w apartamenty komercyjne jest projekt firmy Inter Commerce, który ma zmienić oblicze Mikołajek. Oprócz apartamentów powstaną tu korty tenisowe, baseny, hale sportowe i pole golfowe. Koszt nabycia 1 mkw. apartamentu w tym mieście waha się od 1,3 do1,5 tys. USD (4,2-6 tys. zł). Przedstawiciele firm budujących apartamenty twierdzą, że zainteresowanie takimi lokalami jest duże. Tymczasem agencje nieruchomości sygnalizują, że ich ceny są zbyt wygórowane i ciężko będzie znaleźć nabywców.

Kto kupuje

Chętnych na takie apartamenty można podzielić na dwie grupy.

— Po pierwsze, kupnem takiego lokalu mogą być zainteresowani klienci krajowi, którzy w przyszłości będą czerpać korzyści z ich wynajmu. Po drugie, inwestorzy liczą też na nabywców z zagranicy. Takie apartamenty będą zpewne kupować Niemcy i Skandynawowie. Obecnie najwięcej tego typu obiektów powstaje na Mazurach, Pomorzu i w miejscowościach górskich — zauważa Tomasz Błeszyński z PFRN.

Zagraniczna konkurencja

Niespodziewanie konkurencją dla apartamentów w polskich kurortach stały się domy i lokale położone w Hiszpanii czy Francji. Na rynku działa kilka biur pośredniczących w zakupie takich nieruchomości. Zdaniem Jacka Szyca, właściciela firmy Carisma, konkurencja na tym rynku jest niewielka.

— Nieruchomości zagraniczne oferuje kilka firm. Kiedyś było ich więcej, ale nie utrzymały się, bo nabywców jest niewielu — mówi Jacek Szyc.

Za metr kwadratowy gruntu w Hiszpani na Costa Blanca, położonego 500 m od morza, trzeba zapłacić około 300 DM (600 zł). Nowy dom wykończony pod klucz to koszt 1-1,2 tys. DM (2-2,4 tys. zł) za jeden mkw.

Okazuje się, że ceny luksusowych nieruchomości położonych w miejscowościach wypoczynkowych w Hiszpani są prawie o połowę niższe niż w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Hiszpania jest tańsza od Polski