Hiszpańska gospodarka nieznacznie spowolniła w IV kw.

opublikowano: 22-12-2015, 12:36

Hiszpańska gospodarka urosła o 0,8 procent w kończącym się czwartym kwartale, szacuje Bank Hiszpanii, podkreślając, że utrzymuje tempo ekspansji z poprzednich trzech miesięcy, donosi Bloomberg.

Produkt krajowy brutto zwiększył się w całym 2015 r. o 3,2 proc. napisała instytucja w comiesięcznym biuletynie powołując się na wstępne dane oparte o wcześniej opublikowane wskaźniki. Kwartalne tempo wzrostu osiągnęło tegoroczny szczyt na poziomie 1 proc. w drugim kwartale.

W drugiej połowie roku obserwowaliśmy niewielkie spowolnienie produkcji, jednak nie zmienia to scenariusza banku centralnego zakładającego trwały wzrost PKB w ciągu najbliższych kilku kwartałów – czytamy w biuletynie..

Wskaźniki sugerują, że hiszpańscy konsumenci i firmy przeżywają ożywienie wykorzystując rekordowo niskie stopy Europejskiego Banku Centralnego, które pozytywnie przekładają się na gospodarkę. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku do 10-miesięcznego szczytu, podczas gdy działalność usługowa w listopadzie rosła w najszybszym tempie od trzech miesięcy.

29 stycznia Narodowy Instytut Statystyczny Hiszpanii ma opublikować swoją pierwszą ocenę PKB w IV kw. 2015 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane