Hobby można przekuć na zyski

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 30-04-2014, 00:00

W całej historii filatelistyki nikomu nie poświęcono tylu znaczków, co Janowi Pawłowi II. Ilość rzadko jednak przekłada się na inwestycyjną jakość

Znaczki poświęcone papieżowi Polakowi emitowane są w ponad 150 krajach, nawet tak egzotycznych, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Somalia czy Gabon. To właśnie w ostatnim z tych państw upamiętniono po raz pierwszy rok 1978 jako rok trzech papieży. Druga uczciła Jana Pawła II Poczta Dominikany. Historii pontyfikatu Ojca Świętego też nie zamyka ani Poczta Polska ani Watykanu, ale Salwadoru.

Zobacz więcej

WYJĄTKI: Polskie znaczki pocztowe, poświęcone papieżowi, nie są drogie ze względu na wysokie nakłady. Ale są wyjątki — ten upamiętniający Jana Pawła II z Wojciechem Jaruzelskim wyceniany jest na 180-200 zł. [FOT. ARC]

Kolekcja warta auta

Od 1978 r. do kwietnia 2005 r. wyemitowano ponad 2 tys. znaczków, bloków i arkusików w ponad 460 seriach. Śmierć papieża udokumentowano na ponad 140 wyemitowanych przez kilkadziesiąt państw. Najwięksi pasjonaci byli pewni, że zbiory zostaną zamknięte. Nic bardziej mylnego. Poczty całego świata wciąż czczą papieża Polaka. Do dzisiaj ukazują się walory upamiętniające pielgrzymki Ojca Świętego. Teraz doszła uroczystość kanonizacji. Powstał nawet katalog w dwóch tomach „Jan Paweł II na znakach pocztowychświata”. To świadczy o wielkim zainteresowaniu tematyką.

Stworzenie kolekcji poświęconej papieżowi jest jednak nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza że niektóre znaczki można kupić po 1 zł, ale są i takie, które kosztują kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy, a te drożeją najszybciej. Wszystko zależy od wysokości nakładu i nominału. Wybrzeże Kości Słoniowej emitowało takie, za które dzisiaj płaci się kilka złotych, ale również takie, na które trzeba wydać kilkaset euro. Wartości nabiera też kolekcja, a kolekcja to nie tylko znaczki, ale również bloczki i arkusiki, znaki pocztowe: stemple, kasowniki, koperty pierwszego dnia obiegu i dowody obiegu pocztowego. Zdaniem księdza prof. Waldemara Chrostowskiego, kolekcjonera i znawcy tematyki papieskiej, wartość papieskiej kolekcji odpowiada cenie samochodu z górnej półki stanów średnich. Jednak po kilkunastu latach samochód trafia na złom, podczas gdy wartość filatelistycznego zbioru stale rośnie.

Papież za 1 zł

W Polsce wydano 35 serii. W kwietniu ukazała się ostatnia z okazji kanonizacji. Niektóre wciąż są dostępne, ale na inne coraz trudniej trafić mimo przystępnych cen.

Pierwszą serię z wizerunkiem Jana Pawła II Poczta Polska wyemitowała 2 czerwca 1979 r. z okazji wizyty papieża w Polsce. Są to dwa znaczki z papieżem na tle kościoła Mariackiego i Międzynarodowego Pomnika Ofiar Faszyzmu w Auschwitz Birkenau oraz dwa bloki: złoty i srebrny. Dzisiaj seria znaczków wyceniana jest w „Katalogu polskich znaków pocztowych” Fischera na zaledwie 1,6 zł. Bloki są droższe, ale cena i tak jest przystępna: 7 i 45 zł. Rzadko które walory przekraczają cenę 100 zł. Do najdroższych należy Zamek Królewski w Warszawie. Spotkanie papieża Jana Pawła II z Wojciechem Jaruzelskim — wyceniany na 180 zł czysty i 200 zł stemplowany. Polskie znaczki poświęcone papieżowi nie są drogie ze względu na wysokie nakłady, choć i tu są wyjątki. Należą do nich srebrne i złote walory Poczty Polskiej wydane w 2003 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. W „Katalogu polskich znaków pocztowych” Fischera są pominięte, bo jak podkreśla jego autor, sporządzane w ograniczonym nakładzie numerowane plakietki nie są znaczkami. Nie wszystkich kolekcjonerów to jednak zniechęca. Cenę podbija również fakt, że walory te znane jako „placchette-foglietto” wydane były w bardzo niskim nakładzie 1-2 tys. sztuk — tylko dla dyrekcji Poczty Polskiej. Gdy pojawiły się na rynku, sprzedawano je nawet po 4 tys. zł. Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski podkreśla, że podobnych przypadków jest więcej, co wskazuje, że filatelistyka to nie tylko przyjemność zbierania, ale też źródło sporych zysków.

Słowa do kolekcjonerów

Kolekcjonerzy cenią serie upamiętniające podróże papieża wydawane przez Watykan i przez Watykan oraz Pocztę Polską, np. blok z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, w którym każdy znaczek dokumentuje jedno ważne wydarzenie w każdym z 25 lat pontyfikatu. Cenią też wydanie Watykanu, Włoch i San Marino, które ukazało się 23 października 1998 r. z cytatem papieskich słów skierowanych do kolekcjonerów znaczków pocztowych: „Znaczek może uczestniczyć w budowie świadomości, przyjaźni i zgody, do których dąży społeczność oraz uniwersalne pragnienie harmonii i pokoju…”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu