Czytasz dzięki

Holandia: za co powinien płacić pracodawca

  • DI
opublikowano: 08-10-2020, 22:00

Pracodawca powinien pokryć koszty kawy, herbaty, papieru toaletowego, gazu, prądu i wody zużywanych przez pracowników podczas pracy w domu — stwierdziła NIBUD, holenderska fundacja finansowana głównie przez rząd i doradzająca w zakresie finansów gospodarstwa domowego.

Pracodawca powinien też pokrywać koszty amortyzacji biurka i krzesła. Łącznie miałby dopłacać około 2 EUR za każdy dzień roboczy. Kwota nie obejmuje mebli, komputerów, telefonów i innego sprzętu, który pracownicy powinni otrzymać od pracodawcy. Obliczenia mogą wydawać się trywialne w czasie, gdy trwa pandemia, która zdarza się raz na sto lat, ale są istotne, ponieważ eksperci przewidują, że zmniejszenie liczby pracowników w biurach może być trwałym dziedzictwem kryzysu. Władze holenderskie już zaczęły wykorzystywać wyniki badań NIBUD, powołując się na nie przy przyznaniu urzędnikom pracującym z domu premii w wysokości 363 EUR.

— Rząd dał tutaj dobry przykład — powiedziała Jose Kager z FNV, największego związku zawodowego w Holandii, który chce, aby wszyscy zdalni pracownicy otrzymywali dopłaty zgodne z wytycznymi NIBUD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane