Holdinvest chce kupić MSR

Cezary Pytlos
opublikowano: 20-05-1999, 00:00

Holdinvest chce kupić MSR

Holdinvest, szwedzka grupa finansowo-handlowa, znalazła się na krótkiej liście inwestorów Morskiej Stoczni Remontowej Świnoujście. W czerwcu Agencja Prywatyzacji rozpocznie z firmą szczegółowe rokowania. Rozstrzygnięć należy oczekiwać w ciągu miesiąca.

Holdinvest wiąże swoje wejście do MSR z możliwością budowy na nie zagospodarowanych terenach stoczniowych dużego terminalu paliwowego. Firma jest gotowa przeznaczyć na ten cel około 80 mln USD (około 312 mln zł). Pieniądze wystarczyłyby na zbudowanie terminalu składającego się z 65 zbiorników o pojemności od 5 tys. do 20 tys. m sześc. Zbiorniki postawiłaby MSR Świnoujście. Spowodowałoby to zwiększenie zatrudnienia w stoczni do tysiąca osób. Obecnie stocznia zatrudnia ponad 500 osób.

— Za wcześnie jeszcze mówić o konkretach. Ujawnimy je po podjęciu decyzji przez Ministerstwo Skarbu Państwa — mówi Ryszard Karger, konsul honorowy Wielkiej Brytanii w Polsce, reprezentujący interesy Holdinvestu w Polsce.

Wiadomo jednak, że szwedzki inwestor chciałby zaangażować się także w modernizację punktów odbioru płynnych towarów ropopochodnych, a w przyszłości zbudować rafinerię ropy naftowej.

Kampania lipcowa

Budowie terminalu towarzyszyłoby wyposażenie świnoujskiej stoczni w pływający dok o nośności 30 tys. ton lub wybudowanie suchego doku do remontów statków. Obecnie statki są remontowane w dwóch dokach. Prezes MSR Świnoujście Bogusław Marzec uważa pomysł zbudowania tak dużego doku za wręcz absurdalny. Stocznia rozważa wprawdzie zakup jeszcze jednego, ale znacznie mniejszego.

Apetyt na inwestora

Wiadomo także, że zarząd MSR popiera wejście do firmy innego inwestora — Stoczni Szczecińskiej. Powiązanie ze stocznią budowlaną obniży bowiem poziom ryzyka inwestycyjnego oraz zwiększy liczbę kontraktów na remonty (stocznia budowlana wskazuje armatorom stocznię remontową). O przejęcie MSR Świnoujście stara się także Gdańska Stocznia Remontowa. Rokowania z potencjalnymi inwestorami MSR rozpoczną się w czerwcu, a ich rozstrzygnięcie nastąpi w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Holdinvest chce kupić MSR