Holender to pirat drogowy, a uważa się za mistrza

PAP , DI
opublikowano: 13-05-2021, 13:56

Lekkomyślny, jeździ zbyt szybko, ignoruje pomarańczowe światło i często nie włącza kierunkowskazów, a jednocześnie uważa się za mistrza kierownicy — taki obraz holenderskiego kierowcy wyłania się z badań pracowni Ipsos.

Mieszkańcy Holandii nie kojarzą się z piratami drogowymi, okazuje się jednak, że na drodze zachowują się bardziej niebezpiecznie niż przeciętny Europejczyk. Francuska fundacja VINCI zleciła pracowni Ipsos zbadanie zwyczajów kierowców w 11 europejskich krajach. Na czele stawki nie ma zaskoczenia — z raportu wynika, że najlepiej jeżdżą Brytyjczycy i Niemcy, a najgorzej Grecy. Holendrzy plasują się mniej więcej w środku stawki, jednak ze wszystkich badanych narodowości to właśnie oni najczęściej łamią ograniczenia prędkości — czyni tak aż 91 proc. respondentów z tego kraju.

Ipsos zapytał również Europejczyków, czy łamią przepisy drogowe. Aż 82 proc. Holendrów przyznało, że tak. Ponadto wyprzedzają inne pojazdy mimo linii ciągłej, wysyłają esemesy podczas jazdy i często nie włączają sygnalizacji skrętu.

Mieszkańcy Holandii uważają się jednocześnie za doskonałych kierowców i wskazują, że piraci drogowi jeżdżą w innych krajach. „Ryzykowne zachowanie na drodze respondenci z Holandii tłumaczą nielogicznymi przepisami lub nieodpowiednią sytuacją. Nazywają siebie >>ostrożnymi<< i >>spokojnymi<<, a innych uważają za >>nieodpowiedzialnych<<, >>zestresowanych<< i >>agresywnych<<” — konkluduje Ipsos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane