Holenderskie tulipany wdzięczności

Marcin Dobrowolski
16-04-2016, 12:31

Wiosna 1948 r. była inna od ostatnich. Mieszkańcy polskich miast przyzwyczaili się do widoku zniszczonych kamienic, gruzy wciąż zalegały wzdłuż ulic, ale po raz pierwszy od wojny tysiące kwiatów zakwitło w wypalonych parkach i na skwerach. Był to dar Holendrów za wyzwolenie ich kraju.

Jesienią 1944 r. w walkach o Holandię uczestniczyły oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Wyzwoliły one siknie bronioną Bredę bez zniszczeń zabudowy i stratach wśród ludności cywilnej. W uznaniu zasług burmistrz miasta nadał żołnierzom regionalne odznaczenie oraz honorowe obywatelstwo. Mieszkańcy wyzwolonych spod niemieckiej okupacji obszarów stali się ambasadorami pamięci i wdzięczności wobec polskich żołnierzy. Doprowadzono m.in. do nadania na podstawie podpisanego przez 40 tys. osób apelu honorowego obywatelstwa Holandii dowódcy dywizji, gen. Maczkowi.

Holenderskie tulipany
Zobacz więcej

Holenderskie tulipany

Ralf Roletschek (talk) - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de - Praca własna

Symbolicznym, ale i efektownym wyrazem wdzięczności były też tysiące kwiatów, które w 1948 r. zakwitły na ulicach polskich miast, m.in. na warszawskim placu Zbawiciela czy w poznańskim Parku Wilsona. Podarowane przez Holendrów cebulki tulipanów miały wiosną ozdobić zniszczone wojną miasta. Pochodzenie zaskakującego prezentu wyjaśniały tabliczki, które również rozstawiono wśród rabat.

Generał Stanisław Maczek został uhonorowany również w inny sposób - jego imię otrzymała nowa odmiana tulipana o czerwono-malinowych płatkach z białym brzegiem. Hodowca otrzymał ją po 16 latach doświadczeń. Ceremonia 'chrztu' kwiatu odbyła się zarówno w Ambasadzie Niderlandów w Warszawie w 2013 r., jak na cmentarzu w Bredzie, gdzie generał spoczywa wśród swoich żołnierzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Holenderskie tulipany wdzięczności