Holenderskie tulipany wdzięczności

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 16-04-2016, 12:31

Wiosna 1948 r. była inna od ostatnich. Mieszkańcy polskich miast przyzwyczaili się do widoku zniszczonych kamienic, gruzy wciąż zalegały wzdłuż ulic, ale po raz pierwszy od wojny tysiące kwiatów zakwitło w wypalonych parkach i na skwerach. Był to dar Holendrów za wyzwolenie ich kraju.

Jesienią 1944 r. w walkach o Holandię uczestniczyły oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Wyzwoliły one siknie bronioną Bredę bez zniszczeń zabudowy i stratach wśród ludności cywilnej. W uznaniu zasług burmistrz miasta nadał żołnierzom regionalne odznaczenie oraz honorowe obywatelstwo. Mieszkańcy wyzwolonych spod niemieckiej okupacji obszarów stali się ambasadorami pamięci i wdzięczności wobec polskich żołnierzy. Doprowadzono m.in. do nadania na podstawie podpisanego przez 40 tys. osób apelu honorowego obywatelstwa Holandii dowódcy dywizji, gen. Maczkowi.

Zobacz więcej

Holenderskie tulipany

Ralf Roletschek (talk) - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de - Praca własna

Symbolicznym, ale i efektownym wyrazem wdzięczności były też tysiące kwiatów, które w 1948 r. zakwitły na ulicach polskich miast, m.in. na warszawskim placu Zbawiciela czy w poznańskim Parku Wilsona. Podarowane przez Holendrów cebulki tulipanów miały wiosną ozdobić zniszczone wojną miasta. Pochodzenie zaskakującego prezentu wyjaśniały tabliczki, które również rozstawiono wśród rabat.

Generał Stanisław Maczek został uhonorowany również w inny sposób - jego imię otrzymała nowa odmiana tulipana o czerwono-malinowych płatkach z białym brzegiem. Hodowca otrzymał ją po 16 latach doświadczeń. Ceremonia 'chrztu' kwiatu odbyła się zarówno w Ambasadzie Niderlandów w Warszawie w 2013 r., jak na cmentarzu w Bredzie, gdzie generał spoczywa wśród swoich żołnierzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy