Czytasz dzięki

Hongkong chce kupić Londyn

opublikowano: 11-09-2019, 11:42

To może być jedna z największych i najważniejszych transakcji na globalnym rynku giełdowym w ostatnich latach. Parkiet w Hongkongu jest chętny do przejęcia jednego z symboli City, londyńskiej giełdy.

Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) wystosowała w środę oficjalną propozycję przejęcia London Stock Exchange. Wartość oferty opiewa na 31,6 mld GBP (39 mld USD), donosi Reuters.

LSE
Zobacz więcej

LSE fot. Bloomberg

Propozycja została zgłoszona zaledwie kilka tygodni po tym, jak londyńska giełda ogłosiła plan połączenia z firmą Refinitiv, specjalizującą się w zbieraniu i analizowaniu danych.

Połączenie z LSE stanowi bardzo istotną, strategiczną okazję do stworzenia światowego lidera wśród globalnych giełd – napisała HKEX w oświadczeniu. Zastrzeżono jednocześnie, że proponowana transakcja byłaby realizowana tylko wtedy, gdyby nie doszło do przejęcia Refinitiv przez londyński parkiet.

Giełda z Hongkongu jest już obecna w Londynie jako właściciel London Metal Exchange. Z kolei LSE od dawna stara się wzmocnić swój udział w azjatyckim rynku i niedawno uruchomiła połączenie z Szanghajem.

Na finiszu wtorkowej sesji akcje LSE miały wartość rynkową około 23,79 mld GBP, zaś wartość rynkowa wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie szacowano na koniec marca 2019 r. na 3,4 bln USD.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane