Hongkong zniknął z rankingu wolności gospodarczej

opublikowano: 04-03-2021, 06:28

Hongkong przez 25 lat z rzędu był na szczycie rankingu wolności gospodarczej, publikowanym corocznie przez Heritage Foundation. W ubiegłym roku został zdetronizowany przez Singapur. W 2021 roku w ogóle nie ma go na liście.

Hongkongu nie ma w opublikowanym w czwartek rankingu, bo tak jak Makau został uznany przez autorów rankingu jako część Chin. A te znalazły się na 107 miejscu, między Ugandą i Uzbekistanem.

- Choć mieszkańcy Hongkongu i Makau korzystają z większej wolności gospodarczej niż mieszkańcy Chin kontynentalnych, wydarzenia ostatnich lat pokazały jednoznacznie, że jest ona w pełni kontrolowana przez Pekin – napisali autorzy raportu.

Protesty w Hongkongu z powodu rosnącej kontroli Chin, fot. Bloomberg
Protesty w Hongkongu z powodu rosnącej kontroli Chin, fot. Bloomberg

W najnowszym rankingu Heritage Foundation tylko pięć gospodarek na świecie zostało uznanych za w pełni wolne. Na pierwszym miejscu znalazł się Singapur, a kolejne zajęły Nowa Zelandia, Australia, Szwajcaria i Irlandia.

Polska znalazła się na 41 miejscu w rankingu światowym. Zajmuje 25 miejsce wśród 45 gospodarek europejskich, między Hiszpanią i Rumunią. W Europie na pierwszych trzech miejscach znalazły się Austria, Czechy i Norwegia. Niemcy, największa europejska gospodarka, zajęły czwartą pozycję. Ostatnie miejsca rankingu europejskiego zajmują Białoruś, Grecja i Ukraina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane