HORTEX SPRZEDA ZAKŁAD W ŚRODZIE

Marlena Kaczmarek
15-05-2000, 00:00

HORTEX SPRZEDA ZAKŁAD W ŚRODZIE

Zadłużone przedsiębiorstwo ma przejąć spółka pracowniczo-plantatorska

CEL NADRZĘDNY: Celem restrukturyzacji jest zwiększenie mocy produkcyjnych. W drugiej połowie 2000 roku spodziewamy się znacznego obniżenia jednostkowych kosztów produkcji (np. 15 proc. w przypadku soków) oraz dystrybucji (około 40 proc.) — mówi Wojciech Mądalski, prezes Hortexu. fot. GK

Hortex ma kolejnego chętnego na swoją fabrykę mrożonek i soków w Środzie Wielkopolskiej. Tym razem zabiega o nią spółka pracowniczo- -plantatorska, która za zakład, gdzie wcześniej Hortex wymontuje linię do rozlewania soków, gotowa jest zapłacić 6,5 mln zł.

Borykający się z kłopotami finansowymi Hortex do końca maja ma sfinalizować rozmowy ze spółką pracowniczo-plantatorską ze Środy Wielkopolskiej — Zakładem Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Byłby to drugi po Leżajsku przypadek, kiedy pracownicy bankrutującej fabryki zdecydowali się na taki krok.

Holding stara się sprzedać swój średzki zakład już od kwietnia 1998 roku. Wtedy najpoważniejszym kandydatem do przejęcia wielkopolskiego oddziału była spółka utworzona przez Kuchnię Polską. W przetargu przedstawiła jednak ofertę niższą o 4 mln zł od ceny wywoławczej. Odrzucenie kontraktu przez zarząd Hortexu spowodowało protesty rolników.

Już po herbacie

Andrzej Godlewski z agencji PR — Burson-Marsteller Poland, twierdzi, że akcjonariusze Hortexu zaakceptowali już tę transakcję. Wciąż jednak negocjowane są jej warunki. Na fabryce w Środzie Wielkopolskiej ciąży zobowiązanie hipoteczne, zaciągnięte przez Holding w BGŻ. Wartość długu jest większa od ceny zakładu.

— Spadkobierca schedy po Horteksie w Środzie — ZPOW, chce przejąć część zobowiązań holdingu wobec Banku Gospodarki Żywnościowej. Pozostałą część hipoteki BGŻ przeniesie na inny zakład Hortexu albo ją spłaci. O ile zgodę na taki zabieg wyraził już Hortex i ZPOW, o tyle bank decyzję podejmie do końca maja — podkreśla Andrzej Godlewski.

Zakup zakładu w Środzie kosztować będzie ZPOW 6,5 mln zł. Kontrakt nie obejmuje linii do produkcji soków, której cena szacowana jest na około 3,5 mln zł. Trafi ona do zakładów Hortexu w Przysusze.

Nowy właściciel

Średzki Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, skupiający plantatorów, pracowników oraz spółdzielnie ogrodnicze, został już zarejestrowany. Prezesem 5-osobowej rady nadzorczej został Wojciech Szczepaniak, przewodniczący komitetu strajkowego w 1998 roku. W skład zarządu wejdzie trzech przedstawicieli plantatorów oraz po jednym reprezentancie pracowników i spółdzielni ogrodniczych.

Wojciech Szczepaniak powiedział, że nowy zakład nie zamierza zmieniać profilu produkcji. Nie będzie jednak, przynajmniej na razie, modernizować parku maszynowego, bo prawdopodobnie nie ma na to środków. Nie zamierza jednak zrywać kontaktów handlowych z Hortexem.

Kolejne wyzwania

Hortex musi przed 31 maja sprzedać jeszcze trzy inne swoje zakłady — w Leżajsku, Płońsku i Siemiatyczach. Nie stać go na ich utrzymanie. W maju tego roku, w ramach redukcji zatrudnienia z pracy w Środzie Wielkopolskiej, Górze Kalwarii i Przysusze odeszło kilkaset osób.

— Zakładany przez firmę na lata 2002/2003 zysk 100 mln zł i ograniczenie obrotów bieżących o około 50 mln zł, będzie możliwe tylko dzięki wyłączeniu z grupy tych czterech zakładów oraz wprowadzeniu specjalizacji produkcji. Dzięki restrukturyzacji firma planuje zaoszczędzić 30-40 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat — twierdzi Wojciech Mądalski, prezes zarządu Hortexu.

Hortex od kilku lat notuje straty, które dodatkowo pogłębił kryzys rosyjski. O ile plany na rok 2000 zakładały wartość sprzedaży na wschodnim rynku wysokości 100 mln zł, o tyle wiadomo już, że zostanie on wykonany tylko w 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / HORTEX SPRZEDA ZAKŁAD W ŚRODZIE