Hossa dopiero się rozkręca

W kwietniu warto grać na wzrost cen kawy i pszenicy oraz pod korektę notowań miedzi i złota — uważają analitycy ankietowani przez „PB”

Obserwowane od stycznia dynamiczne odbicie na rynkach surowcowych wejdzie w bardziej umiarkowaną fazę, zapowiadają specjaliści, którzy wzięli udział w kwietniowej edycji ankiety „PB”. Po tym jak od historycznegodołka surowcowy indeks Bloomberg Commodity odbił o 9,3 proc., a mocno zyskały niemal wszystkie najważniejsze surowce, nastał czas na przyjęcie bardziej selektywnego i opartego na fundamentach podejścia do surowców. — Apetyt na ryzyko powinien wracać na rynki finansowe, a pomoże w tym gołębie nastawienie Fedu — przewiduje Bartosz Zawadzki, analityk Admiral Markets.

Po łagodnych wypowiedziach szefowej Fedu Janet Yellen rynek ocenia prawdopodobieństwo tegorocznej podwyżki stóp w USA na zaledwie około 50 proc., zauważa Ashraf Laidi, prezes firmy doradczej Intermarket Strategy. Z drugiej strony jednak notowania części towarów zasłużyły na korektę po silnych zwyżkach, ocenia Colin Cieszynski z CMC Markets, który osiągnął w marcu najwyższą stopę zwrotu ze wszystkich uczestników ankiety.

Na najlepszy surowiec kwietnia specjaliści najchętniej typowali kawę oraz pszenicę. Tanieć może jednak miedź, której fundamenty są wciąż słabe za sprawą obfitej podaży i słabej koniunktury w Chinach, a także złoto, któremu może nie służyć trwająca poprawa nastawienia inwestorów do aktywów ryzykownych, przewidują eksperci.

— Korekta w notowaniach metali przemysłowych może się przedłużyć, w dalszym ciągu przewartościowane jest złoto, a pod presją pozostawać mogą ceny zbóż. Zyskiwać powinny kawa oraz cukier. Potencjał wzrostowy ma jeszcze ropa, chociaż zwyżki będzie w długim terminie ograniczać pułap 45,00 USD za baryłkę — zapowiada Michał Stajniak z XTB, który po marcowej edycji ankiety wyszedł na czoło rankingu generalnego.

Ranking analityków

1. (2) Michał Stajniak XTB 58,6
2. (1) Tomasz Regulski/ Piotr Jelonek Raiffeisen Polbank 54,9
3. (3) Dorota Sierakowska DM BOŚ 37,4
4. (4) Bartosz Zawadzki/ Krzysztof Koza Admiral Markets 33,7
5. (5) Bartosz Sawicki TMS Brokers 18,6
6. (7) Ashraf Laidi Intermarket Strategy 6,8
7. (6) Tomasz Brach Easy Forex 6,6
8. (8) Colin Cieszynski CMC Markets 0,8

Zestawienie teoretycznych stóp zwrotu z inwestycji w proc. W nawiasie miejsce z poprzedniej edycji rankingu. Ranking sporządzono na podstawie prognoz miesięcznych z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: „PB”

 

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

Kawa, giełda ICE

Susza w ważnych rejonach upraw nie tylko wywołała krótkotrwałe odbicie, ale będzie rzutować na wielkość produkcji w przyszłości. Rynek nie docenia szans na wystąpienie deficytu. Ostatnia spadkowa korekta powinna zostać wygaszona powyżej 125 USD.

Soja, giełda CBOT

Wyjście cen na półroczne szczyty to w świetle rekordowych zbiorów w USA i Brazylii oraz drugich najwyższych w Argentynie dobra okazja do odnawiania krótkich pozycji. W Ameryce Południowej trwają żniwa i towar szerokim strumieniem trafi na rynek.

 

Bartosz Zawadzki, Admiral Markets

Ropa brent

Po ostatniej korekcie możemy powrócić do wzrostu, zwłaszcza w kontekście spotkania, które ma się odbyć w kwietniu, na którym główni producenci tego surowca mogą zdecydować o kolejnym zamrożeniu wydobycia.

Złoto

W związku z poprawą nastrojów na rynkach akcji i spadkiem rentowności amerykańskich obligacji prognozuję dalszy spadek cen złota. Jedyne zagrożenie może pojawić się ze strony mocniej tracącego na wartości dolara amerykańskiego.

 

Michał Stajniak, XTB

Kawa (ticker KCA)

Cena kawy zaliczyła niewielki odwrót, lecz dywergencja z kursem USD/BRL w dalszym ciągu daje nadzieję na wzrost. Utrzymują się susze w niektórych rejonach Brazylii, a szczególnie Espirito Santo, co wpływa na większe odbicie robusty. Niepewny jest również prognozowany wzrost produkcji arabiki w Kolumbii, gdyż nadal jest tam spory deficyt opadów.

Miedź

Ceny miedzi wybiły w górę, co wiązano z informacjami o odbijającym imporcie do Chin, ze względu na poprawę kondycji sektora konstrukcyjnego. Mimo to większość miedzi trafiała do magazynów i zapasy w Szanghaju są największe na świecie, wyprzedzając te w Londynie. W kwietniu czeka nas odczyt PKB za I kw. z Chin, który rozczarowując, może doprowadzić do mocnego cofnięcia cen surowca.

 

Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank

Pszenica

Wciąż stosunkowo niskie ceny pszenicy powinny powodować dalsze ożywienie popytu i oczekiwania na dostosowania po stronie podaży, a przez to prowadzić do kontynuacji korekcyjnego odbicia.

Miedź

Podaż miedzi pozostaje duża i w krótkim terminie nie zanosi się na to, by uległa ona istotnej zmianie bądź też aby pojawiły się sygnały zapowiadające tę zmianę. Z tego względu kwiecień powinien przynieść korektę marcowych zwyżek.

 

Ashraf Laidi, Intermarket Strategy

Platyna

Notowania platyny nie zdołały wyjść powyżej średniej 55-tygodniowej, jednak utrzymały się powyżej średniej 200-sesyjnej. To daje możliwość zwyżek powyżej pułapu 980 USD i ponowny test bariery 1000 USD za uncję, a pomoże w tym oczekiwany przez nas powrót rynków metali szlachetnych do zwyżek po marcowej korekcie.

Cukier (ticker SB1)

Po zwyżkach w lutym i marcu w kwietniu należy spodziewać się korekty. Przemawia za tym niepowodzenie próby wybicia notowań powyżej średniej 200-tygodniowej, przebiegającej w okolicach pułapu 16,26 USD za funt. Choć produkcja spada z powodu zjawiska El Niño, to jednak ceny powinny cofnąć się w kierunku 14,20 USD za funt, a rynek powinien wejść w konsolidację.

 

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Pszenica

Duża podaż pszenicy nie przemawia za wzrostem notowań w USA. Obecnie jednak cena pszenicy porusza się blisko wieloletnich minimów, więc techniczne odbicie w górę jest możliwe.

Złoto

Złoto odnotowało najlepszy kwartał od trzech dekad, jednak zwyżki bazowały głównie na emocjonalnej reakcji na sytuację na rynkach akcji oraz słowa przedstawicieli Fedu. Notowania złota mają problem z wyznaczeniem nowego maksimum, a długoterminowy trend pozostaje spadkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane