Hossa na ropie definitywnie zakończona (ANALIZA TECHNICZNA)

Trwająca od dwóch dekad tendencja wzrostowa na rynku ropy wraz z ostatnią przeceną ostatecznie dobiegła końca – wynika z analizy technicznej.

Dwie formacje kanału, widoczne na wykresie notowań ropy brent, sięgającym 1991 r.
Zobacz więcej

Dwie formacje kanału, widoczne na wykresie notowań ropy brent, sięgającym 1991 r. „PB”, Bloomberg

Rozpoczęte w czerwcu zniżki cen ropy doprowadziły do wybicia jej notowań dołem z kanału opisującego ostatnie 20 lat. To sygnał, że powrót do długoterminowej hossy można wykluczyć, w miarę jak na rynek napływa produkcja ze złóż łupkowych, a przewodząca kartelowi OPEC Arabia Saudyjska skupia się na walce o utrzymanie udziałów rynkowych.

Wybicia dołem wprawdzie zdarzały się już, od kiedy kurs jest opisywany przez wspomnianą formację. Ropa była wyraźnie niedowartościowana w okresie kryzysu rosyjskiego (lata 1998-1999). Poniżej kanału wyznaczającego wartość surowca w oparciu o długoterminowy trend notowań kurs znajdował się także w czasie spowolnienia gospodarczego w USA w latach 2001-2003. Ostatnio ceny zeszły poniżej kluczowego wsparcia w dnie kryzysu po upadku banku Lehman Brothers, kiedy panika objęła wszystkie rynki finansowe. Tym razem przyczyna przeceny jest jednak bardziej trwała – to wejście na rynek surowca produkowanego technologią łupkową. To zapowiedź, że tym razem kurs do kanału już nie wróci, a na rynku przez lata panował będzie trend boczny z tendencją do gwałtownych załamań.

W średniej perspektywie twardym dnem dla notowań ropy powinien stać się pułap 82,40 USD za baryłkę, wyznaczany przez dno innego kanału – lekko zniżkującej formacji opisującej notowania od 2011 r. Jeśli jej dolne ograniczenie się utrzyma, to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na kolejne kwartały będzie trend boczny, jednak na niższych pułapach niż poprzednio. Wzrostowe korekty nie powinny wynieść notowań wyżej niż 100 USD za baryłkę, a już na pewno nie powinny przekroczyć pułapu 114 USD, gdzie obecnie znajduje się górne ograniczenie formacji.

Dwie formacje kanału, widoczne na wykresie notowań ropy brent, sięgającym 1991 r. Źródło: „PB”, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy