Hossa na srebrze dobrze wróży akcjom

Odwrócenie tendencji w kształtowaniu się relacji cen srebra i złota dobrze wróży nie tylko rynkowi pierwszego z kruszców, ale również wszystkim aktywom korzystającym na ożywieniu w globalnej gospodarce.

Od początku miesiąca srebro podrożało o 10,4 proc., a w tym roku jest już na 23,1-procentowym plusie, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich surowców zaliczanych do indeksu Bloomberg Commodity. Gwałtowności ruchu towarzyszy wzrost aktywów opartych na srebrze funduszy ETF od początku roku o 5,6 proc., do 19,9 tys. ton.

W ubiegłym tygodniu liczba netto nastawionych na zwyżki cen srebra pozycji dużych inwestorów spekulacyjnych skoczyła o 30 proc. i znalazła się najwyżej w historii gromadzenia tego typu danych. Jak zauważa agencja Bloomberg, pozytywne sygnały wysyłają także wskaźniki analizy technicznej.

„Wykres srebra wygląda najlepiej spośród wykresów wszystkich surowców. Kiedy ruch cen srebra się już rozpocznie, potrafi być bardzo głęboki i wtedy każdy chce być po właściwej stronie rynku” — komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Andy Pfaff, główny zarządzający surowcami w firmie inwestycyjnej MitonOptimal Group.

Być może najwięcej mówiącym symptomem jest wyjście na półroczne minimum relacji notowań złota i srebra, która jeszcze w lutym była najwyższa od dna kryzysu finansowego. To ważny sygnał nie tylko dla inwestorów z rynku srebra. Choć oba metale należą do kruszców, to jednak srebro ma znacznie szersze zastosowania przemysłowe. Przez to jego ceny są w znacznie większej mierze uzależnione od koniunktury, więc umacnianiu się notowań srebra wobec cen złota zwykle towarzyszy dobra koniunktura na rynkach pozostałych aktywów ryzykownych.

Historycznie relacja cen złota i srebra porusza się w szerokim paśmie, w ramach którego szczyty osiąga w czasie kryzysu w globalnej gospodarce, a dołki w czasie najlepszej koniunktury (ostatni dołek wypadł wiosną 2011 r.). To oznacza, że po wyznaczeniu lutowego maksimum relacja może wejść nawet w kilkuletni trend spadkowy, czemu towarzyszyłaby dobra koniunktura na rynkach akcji i innych aktywów ryzykownych. © Ⓟ

Przeczytaj analizy autora na www.dyskusja.biz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane