Hossa na Wall Stret trwa w najlepsze

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 16-04-2021, 11:57

Połączenie zdecydowanie lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, które były opublikowane w dniu wczorajszym, z dobrymi rezultatami działalności amerykańskich banków, jakie rozpoczęły sezon wyników na Wall Street, przełożyło się zdecydowanie na wyrysowanie nowych szczytów w przypadku głównych indeksów.

fot. Bloomberg

S&P 500 zyskał wczoraj 1%, a śladem Wall Street dziś nowe ekstrema kreślą kolejne rynki. Niemiecki Dax wychodzi bowiem powyżej 15300 pkt. W opublikowanych wczorajszych danych z USA istotne jest nie tylko to, że marcowe wskaźniki prezentują się świetnie jak chociażby sprzedaż detaliczna, ale przede wszystkim widać, że i w kwietniu solidne odbicie jest kontynuowane. Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych okazały się zaskakująco niskie, a kwietniowe odczyty regionalnych wskaźników koniunktury gospodarczej z rejonu Nowego Jorku czy Filadelfii przebiły prognozy.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na najnowszy odczyt Uniwersytetu Michigan, który będzie obrazował jak amerykańskie gospodarstwa domowe odczuwają poprawę sytuacji. Uwzględniając wczorajsze wskaźniki oczywiście nie można wykluczać kolejnej pozytywnej niespodzianki. Jeśli chodzi o sezon wyników spółek na Wall Street to tak dobre rezultaty amerykańskich banków rozbudzają obecnie oczekiwania wobec kolejnych spółek.

Rentowności obligacji w odwrocie

Największą niespodzianką wczorajszego dnia było cofnięcie rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich poniżej 1.6% po tak świetnych danych. Można było spodziewać się, że wyższe od prognoz odczyty umocnią oczekiwania na działania za strony Fedu. Reakcja była całkowicie odwrotna. Okazało się, że nawet tak dobre dane nie zmieniają percepcji przedstawicieli FOMC i będą oni jeszcze przez pewien czas spokojnie przyglądać się zmianom zachodzącym w gospodarce, co daje chwilę oddechu na rynku długu.

Dolar obrywa

Cofnięcie rentowności zaciążyło na notowaniach dolara, a kurs EURUSD utrzymuje się tuż poniżej 1.20. W sytuacji, gdy koniunktura w USA prezentuje się świetnie, nawet w momencie utrzymywania się wysokiego popytu na ryzyko przestrzeń do przeceny USD nie wydaje się być duża. Tak więc ryzyka na notowań EURUSD mogą być asymetryczne w dół, a przestrzeń do spadków większa niż do kontynuacji wzrostów z obecnych poziomów. Podobnie wydaje się być ze złotem, które przez spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wyszło na 6-tygodniowe maksima poniżej 1760 USD za uncję. Świetne dane i nadzieje na kontynuację odbicia wspierają również notowania ropy, która w przypadku odmiany WTI podchodzi pod 64 USD za baryłkę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane