„Hossa w Chinach będzie trwać”

Hossa na giełdzie w Szanghaju utrzyma się, nawet po tym jak indeks Shanghai Composite wyszedł na trzyipółletni szczyt, uważa bank ABN Amro.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ciągu miesiąca Shanghai Composite wzrósł o 24 proc., powiększając tegoroczne zyski do 43 proc. Zdaniem ABN Amro niskie wyceny i perspektywy łagodzenia polityki pieniężnej przemawiają za kontynuacją hossy, która wyniosła indeks najwyżej od kwietnia 2011 r. Zdaniem Daphne Roth, szefowej działu analiz azjatyckich rynków akcji, obecna fala zwyżek potrwa do końca roku, a w średnim i dłuższym terminie także należy zachować optymizm.

- Obserwujemy wzmożone zakupy ze strony inwestorów detalicznych. Jeżeli spojrzy się na krótkoterminową sytuację techniczną, to wciąż jest potencjał zwyżek – komentowała specjalistka ABN Amro.

Poprawa koniunktury, po tym jak z czterech poprzednich lat indeks Shanghai Composite zamknął zwyżką zaledwie jeden, wyniosła obroty do najwyższych poziomów w historii. Zanotowano też najwięcej nowo otwartych rachunków indywidualnych rachunków brokerskich w ciągu ostatnich trzech lat. Tymczasem regulator rynku przestrzegł inwestorów przez zbyt pochopnymi decyzjami inwestycyjnymi, po tym jak wartość akcji zakupionych na kredyt wzrosła do 575 mld juanów oraz wykryto szereg przypadków nieprawidłowości, takich jak manipulacja kursami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy