Hot dog z wyższym VAT

29-06-2016, 22:00

Minister wydał interpretację w sprawie opodatkowania dań i posiłków sprzedawanych przez placówki gastronomiczne.

O tym, jaką stawką podatku od towarów i usług (VAT) są objęte posiłki sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie decyduje to, czy można je zaliczyć do usług czy dostawy towarów.

Według wykładni ministra finansów (MF) znaczenie ma stan ich przetworzenia, w jakim są oferowane klientom. Posiłki i dania przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji nie mogą być opodatkowane stawką 5 proc. — wynika z interpretacji ogólnej MF wydanej w tych dniach (nr PT1.050.3.2016.156).

Minister tłumaczy, że nie są one klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.1. Jak uzasadnia, produkty takie są opodatkowane 8-procentowym VAT na podstawie par. 3 ust. 1 pkt. 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej pozycji załącznika, do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, w wysokości 23 proc. obowiązującej do 31 grudnia 2016 r.

Według ministra, o tym, czy dana czynność będzie zaliczona do klasy „PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania”, czy do działu „PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem”, istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia (np. kebab, hot dog), czy nie są przeznaczone do bezpośredniejkonsumpcji — np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

— Tym samym, zdaniem ministra, na wysokość opodatkowania tych produktów nie ma wpływu to, czy według orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ich sprzedaż będzie traktowana jako świadczenie usług, czy jako dostawa towarów — stwierdza Beata Złotek, specjalistka w zakresie VAT w Inventage Polska. Jak MF podkreśla, przepisy nie oznaczają zarazem, że stawki obniżonej nie można stosować do sprzedaży posiłków i dań klasyfikowanych w orzecznictwie trybunału unijnego jako dostawa towarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Hot dog z wyższym VAT