Hot dogi ze stacji paliw z niskim VAT

opublikowano: 17-07-2013, 00:00

Samo przygotowanie hotdogów i ich sprzedaż na wynos nie jest usługą restauracyjną.

Sprzedaż hot dogów na stacji paliw stanowi dostawę towarów. W związku z tym może być opodatkowana stawką podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 5 proc. Fiskus to potwierdził w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1/443-187/13-2/AS).

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Interpretację wydano na wniosek spółki, która od zewnętrznego kontrahenta nabywa surowce, a hot dogi przygotowujena miejscu, na stacji paliw. Jednak klient może zjeść kupionego tam hot doga poza stacją, która nie ma miejsc siedzących do ich spożycia. Nie ma też karty dań, zaplecza kuchennego, sali restauracyjnej, kelnerów, szatni, a pracownicy nie posiadają specjalnych kwalifikacji gastronomicznych.

Podatnik chciał wiedzieć, czy w takiej sytuacji sprzedawane przez niego hot dogi należy zakwalifikować do usług restauracyjnych, czy dostawy gotowych posiłków i dań opodatkowanych obniżonym VAT. Spółka opowiadała się za drugim rozwiązaniem, wskazując m.in. na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dyrektor warszawskiej izby przyznał jej rację.

Według europejskiego trybunału, o dostawie towarów lub świadczeniu usług decydują wszelkie okoliczności zawarcia transakcji. W przypadku kompleksowych usług restauracyjnych spożycie posiłku jest tylko jednym z jej elementów. Sprzedaż świeżo przygotowanych dań i artykułów żywnościowych to dostawa towarów, jeżeli elementy świadczenia usług nie mają charakteru przeważającego — przypomina firma doradcza PwC (w swoim serwisie taxonline.pl).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu