Hotele są sexy

opublikowano: 24-01-2018, 22:00

W 2017 r. inwestorzy ulokowali w nieruchomościach hotelowych w Polsce rekordowe 340 mln EUR. Potencjał rynku jest ogromny

Miniony rok był najlepszy w historii rynku hotelowego w Polsce, zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość przeprowadzonych na nim transakcji. Właścicieli zmieniły m.in. takie obiekty jak Sheraton w Krakowie oraz Westin i Radisson Blu w Warszawie. Warto też wspomnieć o transakcji portfelowej, czyli sprzedaży przez Warimpex udziałów w hotelach w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Międzyzdrojach na rzecz funduszu z Tajlandii — U City. Łączna wartość inwestycji w hotele wyniosła w 2017 r. 340 mln EUR, czyli najwięcej w historii.

NOCLEGOWE ZAPOTRZEBOWANIE: Jeszcze do niedawna z warszawskich hoteli korzystali głównie klienci biznesowi, obecnie coraz częściej są to także turyści. To sprawia, że popyt na nowe obiekty stale rośnie.
Zobacz więcej

NOCLEGOWE ZAPOTRZEBOWANIE: Jeszcze do niedawna z warszawskich hoteli korzystali głównie klienci biznesowi, obecnie coraz częściej są to także turyści. To sprawia, że popyt na nowe obiekty stale rośnie. Fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI-REPORTER]

— Inwestorzy coraz chętniej angażują kapitał w tego typu aktywa w Polsce. Przybywa nowych hoteli o różnym standardzie, a więc rośnie dostępność produktów inwestycyjnych, co było jednym z głównych ograniczeń rynku. Dobra koniunktura w gospodarce i rosnąca atrakcyjność Polski dla turystów pozytywnie wpływają na wynajem pokoi i sprzedaż usług zarówno klientom biznesowym, jak i gościom indywidualnym. Rosnące przychody i dobre perspektywy zachęcają inwestorów. Dodatkowo wiele hoteli powstało relatywnie niedawno, co oznacza ich bardzo dobry stan techniczny i wysoką jakość — tłumaczy Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills.

Przyciąganie kapitału

Analitycy spodziewają się, że zainteresowanie hotelami nad Wisłą się utrzyma.

— Wynika to z kilku powodów, rynek hotelowy od kilku lat znacząco rośnie, coraz więcej turystów przyjeżdża do Polski i rośnie siła nabywcza konsumentów odwiedzających hotele. Spodziewamy się zwyżki zarówno cen, jak i obłożenia. To wpływa na dynamikę wzrostu całego rynku i wzrost wartości nieruchomości hotelowych w Polsce w czasie — tłumaczy Marta Abratowska-Janiec, starszy konsultant z CBRE.

Jej zdaniem, stopy kapitalizacji w tzw. najlepszych miejscach są porównywalne, a czasem konkurencyjne wobec rynku biurowego. W centrum Warszawy mówi się nawet o około 5 proc. w przypadku dobrej, długoletniej umowy najmu. Dobrą wiadomością dla inwestorów jest także coraz większa dostępność wysokiej jakości obiektów noclegowych, na które zapotrzebowanie jest ogromne. Według danych GUS, liczba osób korzystających z noclegów w obiektach turystycznych w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. wzrosła o 1,5 mln w porównaniu z tym samym okresem 2016 r.

Nowe otwarcia

Według szacunków firmy Walter Herz, w 2018 r. w Polsce przybędzie kilkanaście tysięcy miejsc noclegowych. Największy potencjał ma Warszawa, która w najbliższychtrzech latach wzbogaci się o ponad 5 tys. pokoi. Do użytku zostaną oddane takie obiekty, jak hotel Raffles na Krakowskim Przedmieściu, Renaissance na Lotnisku Chopina, Four Points by Sheraton na Służewcu Przemysłowym oraz Moxy Koneser na Pradze. W tym roku gości przyjmą także Hampton by Hilton przy ulicy Postępu, Krakowska Residence w dzielnicy Włochy oraz Ibis Styles przy ulicy Grzybowskiej. Potencjał do lokowania nowych inwestycji hotelowych mają także stolice regionów — twierdzą eksperci firmy Walter Herz.

W Gdańsku niebawem ruszą m.in. hotel Ibis Budget, Deo, Holiday Inn, Grano Residence, a także Hampton by Hilton na Starym Mieście. W najbliższych dwóch latach w mieście przybędzie ponad tysiąc pokoi. Rynek krakowski niedługo powiększy się natomiast m.in. o hotele Puro, Radisson Red, B&B Kraków Centrum, Ferreus i H15. W centrum miasta w sąsiedztwie Wawelu powstanie także Autograph Collection Hotel. W Poznaniu na 2018 r. przewidziano otwarcie Hampton by Hilton i Focus Hotel Poznań, a w przyszłym roku — hotelu Moxy przy lotnisku Ławica. Poza tym, do sieci Best Western Hotels & Resorts dołączyć mają dwa nowe obiekty — Edison Park Hotel pod marką Premier Collection, a na Starym Rynku pod marką Sure Hotel. We Wrocławiu na 2019 r. zaplanowano m.in. otwarcie hotelu MGallery by Sofitel ze 190 pokojami.

 

10 mln Tylu turystów odwiedza co roku Warszawę.

2,7 tys. Tyle — według raportu Walter Herz — skategoryzowanych obiektów hotelowych działa w Polsce…

135 tys. …a tyle oferują one pokoi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu