Howard Marks: Warto łapać "spadające noże"

Kupowanie akcji w czasie gwałtownych zniżek to dobra taktyka, przekonuje inwestor-miliarder Howard Marks.

Od wrześniowego szczytu do dołka sprzed świąt indeks giełdy nowojorskiej S&P500 zniżkował o 20,2 proc., by od tamtego czasu odbić się nawet o 10,7 proc. Większość traderów hołduje zasadzie, by nie łapać "spadających noży”, czyli nie kupować akcji w czasie gwałtownych zniżek. Jednak zdaniem Howarda Marksa ostatnie wydarzenia udowadniają, że należy postępować dokładnie odwrotnie, o ile tylko potrafi się unikać emocjonalnych reakcji. Ponieważ przewidzenie momentu osiągnięcia dna jest niemożliwe, należy skupować aktywa w czasie wyprzedaży, zanim zacznie się odbicie, tłumaczy Howard Marks, współzałożyciel firmy inwestycyjnej Oaktree Capital Group.

- Towary podobają mi się bardziej, kiedy są na wyprzedaży, więc grudzień był świetną okazją do kupowania. Nie sądzę, by wcześniejsze zwyżki notowań były dobrą przyczyną do zakupów, podobnie jak nie sądzę, by wcześniejsza przecena była dobrym argumentem do sprzedawania – ocenia inwestor-miliarder, który w poniedziałek gościł na konferencji zorganizowanej przez Bank of Singapore.

Jego zdaniem wyceny nie wskazują na bańkę, więc rynkowi nie grozi prawdziwy krach, a za sprawą ostatnich zniżek przewartościowanie się zmniejszyło. Zgodził się jednak, że cykl rynkowy jest w późnej fazie, co każe być raczej ostrożnym niż agresywnym. Według Howarda Marksa wyprzedaż z ostatnich trzech miesięcy 2018 r. pokazuje, jak bardzo mogą zmienić się nastroje inwestorów bez wyraźnej zmiany fundamentów.

- To jedna z najbardziej gwałtownych wyprzedaży, jakie widziałem. Nic takiego właściwie się nie stało, z wyjątkiem faktu, że najpierw ludzie ignorowali złe wiadomości, by później dostać na ich punkcie obsesji – zauważa finansista, według którego obecnie jest dobry moment do inwestycji w nisko wyceniane spółki (tzw. inwestycje w wartość), a wiele szans na okazyjne zakupy dają wschodzące rynki akcji i obligacji.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy