HP może mieć mniejsze zyski w roku obrachunkowym

opublikowano: 16-02-2001, 11:53

SAN FRANCISCO (Reuters) - Producent komputerów i drukarek Hewlett- Packard (HP) osiągnął w pierwszym kwartale roku obrachunkowego wyniki zgodne z wcześniej obniżonymi prognozami, a także zapowiedział, że w skali roku zyski będą mniejsze niż oczekiwano.

Spowolnienie gospodarcze w USA i coraz większa konkurencja na rynku negatywnie wpływają na wyniki sprzedaży produktów firmy. Kiepskie wyniki HP tłumaczy się przede wszystkim ogólnym stanem gospodarki. Szefowie firmy przyznają jednak, że część kłopotów została spowodowana przez ich własne działania.

"Pogorszyliśmy nasze stosunki z dystrybutorami i partnerami handlowymi, otwierając tym samym drzwi konkurencji" - powiedziała Carly Fiona, prezes Hewlett- Packard.

Całkowita sprzedaż HP w pierwszym kwartale roku obrachunkowego wyniosła 11,9 miliarda dolarów, co oznacza wzrost zaledwie o dwa procent.

Zysk netto w pierwszym kwartale roku obrachunkowego, zakończonym 31 stycznia, przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych spadł do 727 milionów dolarów, wobec 825 milionów dolarów w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Duże nadzieje firma pokłada w sukcesie swojego nowego serwera Superdome, który jak na razie dość dobrze radzi sobie na rynku, ale nie przyniósł jeszcze znaczącyh przychodów.

Pomimo wzrostu sprzedaży w styczniu, spółka obawia się, że słabnąca gospodarka amerykańska spowoduje niekorzystne warumki na rynkach światowych, między innymi w Chinach i w Australii.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / HP może mieć mniejsze zyski w roku obrachunkowym