HR potrzebuje technologii

opublikowano: 10-01-2016, 22:00

Zatrudnianie, motywowanie, rozwijanie talentów — dzięki systemom IT można to robić efektywniej i taniej.

Więcej za mniej — ta mantra współczesnego biznesu dotarła także do działów personalnych, skoro optymalizują koszty na potęgę. Środkiem do celu są systemy IT wspierające działania HR. Kiedy myśleć o ich wdrożeniu?

— Niedoszacowane budżety, sterty papierowych dokumentów związanych z zatrudnieniem, długi czas przygotowywania informacji statystycznych — to tylko niektóre sygnały, które powinny mobilizować firmy i kadrowców do szukania technologicznego wsparcia — mówi Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska.

Według różnych badań, niemal wszystkie firmy stosują choćby najprostsze aplikacje do zarządzania personelem. Z drugiej strony — według SAP — zdecydowania większość przedsiębiorstw (75 proc.) bardziej skupia się na codziennej administracji niż na inwestowaniu w tzw. kapitał ludzki za pomocą informatyki. W rezultacie ponad 40 proc. z nich nie osiąga celów biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu